وزیر راه و شهرسازی در رابطه با ااخذ مالیات بر خانه‌های خالی گفت:به دنبال این هستیم که این سیستم اخذ مالیات بر خانه‌های خالی امسال اجرا شود.

به گزارش خبر گزاری موج، محمد اسلامی با گلایه از اینکه خانه‌های خالی عامل افتادن منابع کشور در تله است، اظهار داشت : باید یک سیستم اطلاعاتی دقیقی وجود داشته باشد تا سازمان امور مالیاتی بتواند این خانه‌ها را شناسایی کند.

وی افزود: ما بر این باوریم اگر این خانه‌ها وارد سیستم عرضه شوند، خود به خود به ایجاد رونق تولید و ساخت و ساز در بخش مسکن کمک می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی  در ادامه افزود: ایجاد تحرک در بخش مسکن یک امر ضروری است و قانون هم برای این اقدام وجود دارد. اما نکته مهم این است که یک سیستم اطلاعاتی دقیقی باید وجود داشته باشد که سازمان امور مالیاتی بتواند این خانه‌ها را شناسایی کند. ضمن آنکه در این قانون به صورت دقیق پیش‌بینی نشده دستگاهی که بیشترین اشراف را به این موضوع و به داده‌های اطلاعاتی  دارد، بتواند محور باشد.

اسلامی متذکر شد: این موضوع را دنبال کرده‌ایم و تعاملی که بین دستگاه‌ها ایجاد شده تا سیستم‌های اطلاعاتی را به یکدیگر متصل سازیم که سازمان بهره‌بردار از این اطلاعات، سازمان امور مالیاتی باشد.با این احوال به دنبال این هستیم که این طرح قانونی  اخذ مالیات بر خانه‌های خالی امسال اجرا شود.

دولت هیچگاه در حوزه اجاره‌بها مداخله‌ای نداشته است

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: دولت هیچگاه در حوزه اجاره‌بها مداخله‌ای نداشته و قانون‌هایی که در این رابطه وجود دارد از جمله قانون مالک و مستاجر عمدتا ناظر به بخش حقوقی دو طرف بوده است، برهمین اساس دولت هیچ وقت در بخش اجاره‌بها وارد تعرفه و قیمت نشده است. وی در ادامه افزود: وزارت راه در اصلاحیه‌ای روی ماده 53 قانون مالیات‌های مستقیم، در تبصره 11 اقدام کرده و آن را برای دولت فرستاد. بر این اساس مشوق هایی را برای صاحبخانه‌هایی که مراعات مستاجر را  دارند و در حق مستاجران احجاف نمی کنند، در نظر بگیرد.

اسلامی در ادامه بحث اضافه کرد: بر اساس این اصلاحیه که در کمیسیون دولت برای بررسی و تصویب قرار دارد یک نوع مالیات و مشوق‌هایی را  در نظر گرفته‌ایم تا کسانی که اجاره‌نامه‌های بالای یکسال و بیش از یکسال را به امضا می‌رسانند و شاخص‌های معمول را برای اجاره در نظر می‌گیرند، تشویق شوند که امیدواریم این پیشنهاد در کمیسیون دولت تصویب شده تا بر اساس آن موجرانی که اجاره نامه‌های بالای یکسال و بیش از یکسال را امضا می کنند، تشویق شوند.