حمید حسینی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: دولت عراق تمایل خود را برای ادامه 2 میلیارد و 800 میلیون دلار پروژه متوقف شده از مجموعه 4 میلیارد دلار نشان داده است، اما دولت عراق تاکنون بازگشت سرمایه در پروژه ها را تضمین نکرده و دلیل آن را بدهی دولت عراق و مخالفت بانک جهانی برای اجرای پروژه جدید عنوان کرده اند.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج پیمان ارزی بین ایران و عراق جدی‌تر شده است، گفت: تحریم ها فشار می‌آورد، اما روند صادرات ایران مانند گذشته ادامه دارد و در حال حاضر روزانه 25 میلیون دلار کالا به عراق صادرات داریم و صادرات به اقلیم کردستان نیز بیشتر شده است.

حمید حسینی با بیان اینکه قبلاً  پروژه‌های پیمانکاری در عراق به دلیل اینکه منابع مالی آن از سوی دولت عراق تأمین نشده بود، از سال 2014 تاکنون متوقف بودند، افزود: دولت عراق تمایل خود را برای ادامه این پروژه ها  اعلام کرده تا 2 میلیارد و 800 میلیون دلار پروژه متوقف شده از مجموعه 4 میلیارد دوباره فعال شود که مقدمات لازم انجام شده است.

او با تأکید بر اینکه در عراق 280 پروژه برای بازسازی مزایده برگزار می کنند، تصریح کرد: دو شرکت ایرانی برای ساخت یک پروژه پتروشیمی در عراق رقابت می کردند که اجرای آن به عهده یکی از این دو شرکت ایرانی سپرده خواهد شد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه مذاکرات با مقام‌های عراقی برای گرفتن تضمین در اجرای  پروژه ها انجام شده و ادامه دارد، تصریح کرد: مساله این است که دولت عراق باید بازگشت سرمایه در پروژه ها را تضمین کند، اما تاکنون دولت عراق این کار را انجام نداده است. چراکه رییس استثمار عراق در جلسه‌ای داشتیم و در آن جلسه گفت ما با بانک جهانی کار می‌کنیم و آن‌ها دادن وام به دولت عراق را مشروط به این کرده‌اند که بدهی دولت عراق افزایش پیدا نکند، از این رو برای اجرای پروژه‌های جدید چالش‌های وجود دارد و ما می‌توانیم به دولت ایران تفاهم‌نامه‌ای بدهیم که سازوکاری مالی در آن اتخاذ شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها