معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران جزء ۱۰ کشور برتر تولیدکننده مرغ در دنیاست، با توجه به آن که هم اکنون در تولید و مصرف مرغ مشکلی در کشور وجود ندارد، اما مرتب گلایه‌هایی داریم.

به گزارش خبرگزاری موج، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پنجمین همایش و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان با اشاره به اینکه ایران جزء ۱۰ کشور برتر تولیدکننده مرغ در دنیاست، گفت: با توجه به آن که هم اکنون در تولید و مصرف مرغ مشکلی در کشور وجود ندارد، اما مرتب گلایه‌هایی داریم.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تمامی صنعت در اختیار بخش خصوصی است، افزود: البته زمانی که تولیدکنندگان گرفتار می‌شوند دولت ورود می‌کند، به عبارت دیگر دولت و بخش خصوصی با یکدیگر به صنعت دام وطیور تبدیل می‌شوند.

وی ادامه داد: اگرچه اظهاراتی مبنی بر ظرفیت ناقص واحد‌های تولیدی مطرح می‌شود، اما به سبب ظرفیت‌های فراوان صنعت در حال توسعه است.

رضایی ادامه داد: در شرایط سخت فعلی خرسندم که در تأمین امنیت غذایی مردم مشکلی نداریم و حتی بخشی از مازاد تولید خود را به بازار‌های هدف صادر می‌کنیم.

*تأمین ۹۵ درصد خوراک صنعت طیور از کارخانجات خوراک دام

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه پنجمین همایش بین‌المللی خوراک دام، طیور و آبزیان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۹۰ درصد نهاده‌های دام و طیور با ارز ترجیحی تأمین می‌شوند اظهار کرد: نهاده‌های دام ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه‌های تولید را شامل می‌شوند و مابقی هزینه‌ها به آب، برق، بیمه و ... است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۹۵ درصد خوراک صنعت طیور و ۴۵ درصد خوراک دام از طریق کارخانجات خوراک تأمین می‌شود و به همین دلیل باید یک حلقه منسجم بین مجموعه بخش تولید و تأمین خوراک دام برای هم اندیشی بیشتر ایجاد شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی قیمت هر کیلو ذرت درب بنادر را یک هزار و ۳۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به بعد مسافت و احتساب کرایه حمل و نقل هر کیلو ذرت با نرخ هزار و ۶۰۰ تومان در اختیار واحد‌های مرغداری قرار می‌گیرد.

رضایی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی مصرانه پیگیر کاهش قیمت سبوس است، بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی طی یک نامه رسمی به وزارت صمت انتقاد خود را نسبت به قیمت یک هزار و ۲۵۰ تومانی برای هر کیلو سبوس اعلام کرده است چراکه این نرخ منجر به افزایش هزینه‌های تولید می‌شود و وزارت کشاورزی خواهان آن است که نرخ سبوس به قیمت قبلی خود که حدود ۸۶۰ تومان است بازگردد.

*انحصاری بودن واردات نهاده‌های دامی صحت ندارد

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به اینکه انحصاری بودن واردات نهاده‌های دامی صحت ندارد، تصریح کرد: با توجه به آن که بیش از ۱۷۰ نفر واردکننده ذرت و جو و ۲۰ تا ۲۵ نفر واردکننده کنجاله سویا هستند از این رو انحصاری در واردات نهاده‌های دامی وجود ندارد.