توسعه صادرات کالا‌های غیرنفتی افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی به بازار کشور‌های هدف، توانمندسازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط از مهمترین راهبردهایی است که امروز در مراسم روز صنعت و معدن تشریح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت ۱۰ تیرماه با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، مسئولان بخش صنعت و معدن کشور، مدیران صنعتی، کارشناسان و صنعتگران و معدنکاران در سالن اجلاس سران آغاز شد.

دهم تیرماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت و معدن نامیده شده است، امروز در این مراسم ۵۵ نفر منتخب ملی در 15 رشته بخش صنعت و معدن در گروه‌های مختلف از جمله برق و الکترونیک، لوازم خانگی، صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی، صنایع سلولزی، خودرو، ماشین‌سازی و تجهیزات، نساجی و پوشاک، صنایع معدنی، بهره‌برداران معادن، مکتشفین معادن، شهرک‌های صنعتی، پیشکسوتان، کارآفرینان بانو و کارآفرینان جوان معرفی و تقدیر می‌شود.

براساس پیام وزیر صنعت، معدن و تجارت راهبردهای این بخش شامل؛ توسعه صادرات کالا‌های غیرنفتی افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی (کالا و خدمات) به کشور‌های هدف، توانمندسازی و توسعه بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات SME‌ها و گسترش قرارداد‌های تهاتری کالا- کالا برای مبادلات کالا‌های وارداتی و صادراتی است.

در بخش توسعه معادن و صنایع معدنی نیز اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی با هدف برنامه ریزی جهت شناخت مزیت‌ها و پتانسیل‌های معدن و صنایع معدنی، اجرای پروژه توسعه فعالیت‌های اکتشافی، اجرای پروژه احیا و فعال سازی و توسعه معادن کوچک به تعداد ۱۵۰ معدن، اجرای پروژه تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی (فولاد، مس و آلومینیوم) و تجهیز و نوسازی معادن کشور را می‌توان از مهم‌ترین اولویت‌ها برشمرد.

اولویت جدی دولت و بخصوص وزرات صنعت، معدن و تجارت؛ رفع موانع تولید ، احیا و نوسازی واحد‌های صنعتی با جلب مشارکت و تعامل بخش خصوصی، نخبگان و دانشگاهیان است.

تقویت ساخت داخل و تولید قطعات وارداتی با تکیه بر توانمندی نیرو‌های مستعد و پرتلاش داخلی، راهکار برون رفت از مشکلات کنونی است و در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.سال ۱۳۹۸ تحت عنوان رونق تولید نامگذاری شده است که هدف آن حفظ تولید در سطح موجود و استفاده حداکثری از ظرفیتهاست.