موج

مصطفی قانعی خبر داد؛

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:تولید داروی کنترل فشار خون در داخل با فناوری ایرانی همزمان با تولید آن در خارج از کشور آغاز شده است که نشان از سرعت بالای رشد علم و فناوری در کشورمان دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه سومین کنگره بین المللی بیماری های عروقی- ریوی گفت: تولید داروی کنترل فشار خون در داخل با فناوری ایرانی همزمان با تولید آن در خارج از کشور آغاز شده است که نشان از سرعت بالای رشد علم و فناوری در کشورمان دارد.

مصطفی قانعی افزود:این دارو در کشور تنها برای مصرف حدود 600 بیمار مبتلا به پرفشاری خون در شریان های ریوی نیاز است که هزینه تهیه آن بصورت تک نسخه ای بسته ای حدود 18 میلیون تومان برای بیماران هزینه داشته که الان با تولید داروی ساخت داخل این هزینه به کمتر از 900هزار تومان رسیده.مقدار مصرف این دارو در شبانه روز یک عدد قرص است و مبتلایان باید مادام العمر آن را مصرف کنند و بیماران مبتلا به پرفشاری ریوی در صورت مصرف نکردن داروی لیراتان، جان خود را از دست می دهند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: تولید داروی لیراتان در داخل کشور، صرفه جویی اقتصادی سالیانه ۴۰ میلیون دلاری را برای کشورمان به دنبال دارد و با یک ماه تولید در شرکت سازنده ،داروی مورد نیاز کشور تامین  و مازاد آن به کشورهای همسایه صادر می شود.تولید این دارو  از ۲ ماه قبل توسط یک شرکت دانش بنیان با همکاری وزارت بهداشت در تهران آغاز و به طور رسمی در تبریز رونمایی شد. این دارو برای کاهش فشار ریه بیماران معروف به بیماران P AH(پر فشاری ریه) که جزو بیماریهای نادر هستند مورد استفاده قرار می گیرد و با حمایت وزارت بهداشت در لیست بیمه ها قرار خواهد گرفت تا اینگونه بیماران در تهیه دارو مشکلی نداشته باشند. قیمت تمام شده داروی کنترل فشارخون برای مصرف کننده بسته‌ای حدود 8 میلیون ریال است

گفتنی است،سومین کنگره بین المللی بیماری های عروق ریوی با حضور متخصص های خارجی و داخلی در محل همایش های هتل پارس تبریز آغاز به کار کرد.در این کنگره ۲ روزه متخصصانی از کشورهای آمریکا، فرانسه، جمهوری‌چک، اتریش، بلژیک، ایتالیا، ترکیه و ژاپن حضور داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها