فرهاد دژپسند مطرح کرد؛

وزیر اقتصاد گفت: در سال 97 حدود 109هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی یعنی 97درصد را محقق شد

به گزارش خبرگزاری موج، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در  نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ناامید کردن مردم است، گفت: آنها به می خواهند در جامعه فضای دوگانه ایجاد کند امیدهای کاذب برای خود و جامعه را در معرض تنش قرار دهد. زمانی که بنده این سمت را گرفتم مصادف با شروع تحریم‌ها بود،  در آن  متأسفانه ما نمی‌توانستیم برخی اقدامات خود را بیان کنیم، هرچند در خیلی از زمینه‌ها توانستیم در برابر مشکلات دشمن راهکار طراحی و مجوزهایی را بگیریم،  حتی تشکیل ستاد مبارزه با تحریم را در روز تعطیل شروع کردیم تا نشان دهیم در این شرایط تعطیلی مصداق ندارد. البته بنده در برابر برخی راهکارها معذورم، ما باید مراقبت می‌کردیم  در برابر دشمنی که از ناحیه بودجه فشار می‌آورد راهکار قرار دهیم،

فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه پیش از این نگران بودیم درآمدهای مالیاتی در سال 97 محقق نشود، افزود: با تلاش همکاران در سازمان مالیاتی توانستیم 109هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی یعنی 97درصد را محقق کنیم، از همکاران خود در گمرک خواستیم تمام تسهیلات را برای صادرات غیرنفتی ارایه دهند، ما گفتیم فرش قرمز پهن می‌کنیم و درآمد صادرات غیرنفتی به رغم فشارها با کمترین کاهش محقق شد چون پیش بینی می‌شد میزان کاهش بیشتر باشد حتی در سه ماهه اول سال جاری هم قابل قبول بود که این با توجه به شرایط موجود است. این بحث را در درآمدهای مالیاتی هم داریم و باید در این شرایط از همه توان برای برون رفت استفاده کنیم.

او با تاکید برای اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در نیمه دوم 1.7میلیارد دلار مصوب شد، اظهار کرد: تلاش کردیم این رقم را بهبود ببخشیم و در آخر سال به 3.5 تا 4میلیارد دلار برسانیم. همچنین در برابر مقاومت راهکارهای دشمن در انسداد ورودی منابع عملکرد خوبی داشتیم، در این شرایط روانی در کسب و کار تلاش باید افزایش یابد چون دشمن به دنبال به زمین زدن تولید است ، ماز این باید به بهبود کسب و کار توجه می‌کردیم، البته در این شاخص چهار رتبه کاهش داشتیم که مربوط به کاهش امتیاز نبود، در تجارت برون مرزی 49 رتبه بهبود داشتیم. همچنین باید مقررات زاید را حذف کردیم و امروز از همه فعالان اقتصادی می‌خواهیم این موانع  را اعلام کنند و ما آنها را پیگیری می‌کنیم. قرار شد جلسات مقررات زدایی دو برابر شود. در واقع کار ما برای روانی کسب و کار محدود به اینها نشد و  نقشه عملیاتی جامع را به مجلس و حتی مقام معظم رهبری نیز ارسال کردیم و این  برای برون رفت از این شرایط کمک می‌کند.باید نرخ بهره‌برداری از ظرفیت را ارتقاء دهیم، باید ابتدا در سرمایه‌گذاری‌های قبلی به خوبی بهره‌برداری کنیم و اگر نرخ بهره‌برداری از ظرفیت را به هفتاد و پنج درصد برسانیم بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد.

او با بیان اینکه بسیار نگران قدرت تامین منابع مالی بنگاه بودیم، گفت: تلاش کردیم تا بانک‌ها هم مطالبات خود را وصول و دارایی‌های منجمد آنها را روان و متمایل به صفر برسانیم.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها