موج
کدخبر : ۲۸۲۸۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-282886

ابراهیم جلیلی در گفتگو با خبرگزاری موج

ابراهیم جلیلی گفت:پس از آغاز تحریم های جدید زمینه جذب شرکت های بزرگ خودروسازی، قطعات و لوازم خانگی در مناطق آزاد فراهم شد، اما دستورالعمل و مقرراتی که به این مناطق تسری داده شد مانع تحقق این ظرفیت شد.

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد ماکو در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر تعهدات ارزی یکی از مشکلات صادرکننده ها است، گفت: تصمیم بانک مرکزی برای ایجاد تعهد ارزی باعث شد که تولیدکننده ها در گام نخست بیشتر به بازار داخلی فکر کنند و در گام دوم صادرات از مبادی غیرقانونی را به عنوان گزینه دیگر مورد توجه قرار دهند. چراکه شاهد این بودیم با وجود اینکه کاهش ارزش پولی انتظار این را ایجاد کرده بود که صادرات را افزایش دهد، اما این اتفاق نیفتد.

 

ابراهیم جلیلیافزود: شرایط کنونی فرصتی را فراهم کرده بود که شرکت های بزرگ خودروسازی، قطعات و لوازم خانگی جذب مناطق آزاد شوند، اما دستورالعمل و مقرراتی که به این مناطق تسری داده شد مانع تحقق این ظرفیت شد.

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی منطقه آزاد ماکو با تأکید بر اینکه در زمینه مبادلات مالی و تأسیس بانک در مناطق آزاد شرایط بسیار متفاوت از سرزمین اصلی نیست، گفت: به طور قطع تحریم ها همان اثر بازدارنده‌ای که در زمینه مبادلات مالی در سرزمین اصلی دارد در مناطق آزاد نیز وجود دارد، با این حال اگر تسهیل گری انجام شود زمینه تأسیس بانک های جدید در مناطق آزاد فراهم می شود، چراکه در حال حاضر پیچیدگی و ابهام در قوانین مانع از تحقق این هدف تاکنون شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، تحریم ها در یک سال گذشته باعث شد تا تولیدکننده‌ها به دنبال به‌کارگیری راه‌های باشند که هزینه تولید را کاهش دهند، از این رو مناطق آزاد به دلیل مزیت های که در ترانزیت کالا و تولید دارند در کانون توجه قرار گرفتند، به همین دلیل انتظار می‌رفت در ادامه صنایع سنگین و بزرگ در این مناطق مستقر شوند، اما با تسری محدودیت های سرزمین اصلی به مناطق آزاد مزیت های اقتصادی این مناطق تحت تأثیر قرار گرفت، به همین دلیل روند جذب سرمایه‌ها کاهش یافت.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها