وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: برنامه واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها، باید تا انتهای سال ۱۳۹۸ به سرانجام برسد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه با مدیران عامل بانک های دولتی اظهار کرد: برنامه واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها، باید تا انتهای سال ۱۳۹۸ به سرانجام برسد.

وی افزود: بانک های دولتی باید برنامه مدون واگذاری ها، شامل زمان بندی و شیوه‌های واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد خود را، به معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی این وزارتخانه ارائه دهند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه واگذاری این اموال می‌تواند به شیوه های مختلف از جمله فروش مستقیم، اجاره به شرط تملیک، واگذاری مدیریت، ETF (صندوق های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس) و یا هر شیوه مناسب دیگری صورت گیرد، از طراحی و تصویب شیوه‌های جدید واگذاری، توسط هیات عالی واگذاری ظرف روزهای آینده خبر داد و گفت: این موضوع می‌تواند مورد استفاده بانک‌ها نیز قرار گیرد.

دژپسند همچنین از تصویب امکان واگذاری شرکت‌ها و اموال مازاد بانک ها در قالب قانون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به واسطه پی گیری های وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: به این ترتیب، تسهیل بیشتری در اجرای تکلیف قانونی بانک ها برای واگذاری اموال مازاد آنها ایجاد می شود.

وی با اشاره به تملیک برخی بنگاه های زیانده و حتی ورشکسته در قبال مطالبات از سوی بانک ها، اظهار داشت: بانک هایی که ناچار از تملیک این گونه بنگاه ها شده اند، می توانند با بهره گیری از تیم های تخصصی کارآفرین، نسبت به ساماندهی و سپس واگذاری این بنگاه ها اقدام کنند و از این طریق، ضمن احیا مطالبات خود، سود بیشتری نیز تحصیل کنند.