مدیرعامل شرکت راه آهن گفت: پروتکلی بین ایران و ترکیه امضاء شده که بر مبنای آن هر هفته یک قطار از تهران به آنکارا و یک قطار از تهران به وان و بالعکس انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مدیرعامل شرکت راه آهن در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن اشاره به نشست های مشترکی که با مسئولان راه آهن ترکیه داشت، گفت: جلسات کارشناسی دو طرف در زمینه مسائل حمل و نقل باعث امضای پروتکلی شده است که بر مبنای آن از ابتدای تیرماه یک قطار از تهران به آنکارا با قیمت 43 یورو در شصت ساعت و بالعکس انجام می شود. همچنین هفته ای یک قطار بین تهران و وان با قیمت بیست یورو در 22 ساعت  مسافران را جابجا کنند.

سعید رسولی با بیان اینکه هر دو کشور به دنبال تعدیل تعرفه ها برای حمل ریلی بار هستند، افزود: جابجایی بار به مناطق سی ای اس از مسیر ترکیه نیز مورد توافق قرار گرفت.

او با تاکید بر اینکه وضعیت بدهی ها و مطالبات بین ایران و ترکیه مشخص شده است، افزود: قرار است قطار گردشگری ترکیه به ایران راه اندازی شود و همچنین برای قطارهای گردشگری ایرانی نیز شرایط تردد فراهم شود. 

او با بیان اینکه توافقات در پروتکل همکاری های بین ایران و ترکیه منعقد شده است، افزود: 10 تا 22 خردادماه نمایشگاه حمل و نقل ریلی با حضور 150 شرکت برگزار می شود که 7 شرکت از روسیه، لتونی و ترکیه  حضور دارند. در طول زمان برگزاری نمایشگاه پاویونی ندارم دیده شده که زمینه همکاری راه آهن با شرکت های خصوصی فراهم شود و مشکلات شرکت ها نیز مورد بررسی قرار گیرد. 

او با تاکید بر اینکه 2 هزار میلیارد تومان از محل منابع تبصره 18 بودجه تامین شده است، گفت: این اعتبار قرار بود 40 درصد از منابع بانکی، 40 درصد منابع تبصره 18 و 20 درصد از منابع شرکت های متقاضی تامین شود. حال با توجه به اینکه شرایط تخصیص فراهم شده و یکی از بانک ها صادرات عاملیت 50 درصد طرح را پذیرفته است و شرکت ها نیز مورد ارزیابی قرار گرفته است و زمینه اجرای طرح برای ساخت داخلی فراهم شده است.

او با بیان اینکه هفته گذشته جلسه اجرایی کردن برنامه 98 برگزار شد، گفت: در بخش ترانزیت چشم انداز خوبی پیشرو داریم و در نشست فنلاند اعضاء با ارتقای جایگاه شورا بین المللی موافقت شد.

رسولی با تاکید بر اینکه در حمل کانتینری با چین فاصله 1300 کیلومتر کوتاه تر می شود، گفت: توافقات با کشورهای مسیر ترانزیت با چین ضمن کوتاه کردن مقصد زمینه افزایش صرفه اقتصادی جابجایی ریلی با در این مسیر را فراهم می کند