معاون شرکت نمایشگاه های بین المللی ایران گفت: صنعت نمایشگاه ها در دنیا 140 میلیارد دلار درآمدزایی دارد که در ایران با برگزاری سالانه 600 نمایشگاه به صورت غیر مستقیم 750 هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، معاون شرکت نمایشگاه های بین المللی ایران در نشست خبری به مناسب روز جهانی صنعت نمایشگاهی گفت: به دلیل اهمیت نمایشگاه ها در اقتصاد دنیا  که 140 میلیارد دلار سالانه دارد و بیش از 300 میلیون بازدیدکننده جذب می کند باید به صورت اصولی به آن پرداخته شود. 

قنبری با بیان اینکه ایران قدمتی 50 ساله در صنعت نمایشگاه دارد، افزود: در سال 400 نمایشگاه تخصصی و در مجموع 600 نمایشگاه در کشور برگزار می کنیم و رقیب جدی امارات و ترکیه هستیم که در صورتی که نمایشگاه های ایران ثبت شود، ایران می تواند به عنوان قطب صنعت نمایشگاه های منطقه مطرح شود.

او با تاکید بر اینکه همکاری های جدیدی با شهرداری تهران آغاز کرده ایم، تصریح کرد: امسال با وجود تحریم ها تعداد عنوان های نمایشگاه های کشور را از 75 مورد به 95 مورد افزایش یافته است که برخی از آنها همچون نفت و گاز در دنیا بسیار معتبر هستند.

او با تاکید بر اینکه به دنبال ایجاد رشته های تحصیلی در دانشگاه ها هستیم، گفت: کالاها و تکنولوژی های که به عنوان کالای نمایشگاهی وارد می شوند می توانند حصار تحریم ها را بشکنند.

معاون شرکت نمایشگاه بین المللی ایران در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره تاثیر تحریم ها در یکسال گذشته گفت: نمایشگاه صنایع غذایی پاریس مانع از حضور نمایندگان ایرانی شدند و به واسطه تحریم ها حضور خارجی ها در نمایشگاه های ایران کاهش یافت، اما در مقابل تعداد حضور شرکت های داخلی در نمایشگاه ها افزایش یافته است.

700 هزار فرصت شغلی در صنعت نمایشگاهی

حضرتی عضو هیات مدیره شرکت نمایشگاه های کشور با اعلام اینکه مبدا تحولات در اقتصاد دنیا همین نمایشگاه ها هستند، گفت: روز جهانی نمایشگاه فرصتی است که بتوانیم خلاقیت ها و توانمندی های ایران را به دنیا بشناسانیم.

او با تاکید بر اینکه شعار روز جهانی در سه محور است، افزود: پویایی، ایجاد فرصت شغلی و پایداری در اقتصاد از مواردی است که در شعار جهانی مورد تاکید قرار گرفته است.

حضرتی با اشاره به اینکه 31 هزار عنوان نمایشگاه برگزار می شود، گفت: صنعت نمایشگاه برای 2 هزار نفر در ایران مستقیم اشتغالزایی کرده است و برای 700 هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی کرده است.

مرادی رییس انجمن نمایشگاهی ایران با اشاره به اینکه صنعت نمایشگاه ابزاری برای توسعه صادرات غیرنفتی است، گفت: با وجود افزایش تحریم ها می توان از نمایشگاه ها برای انتقال تکنولوژی به کشور استفاده کرد.

جعفرزاده رییس انجمن غرفه سازی با اشاره به اینکه سالانه 4 میلیون شرکت در نمایشگاه ها نوآوری های خود را به نمایش می گذارند، گفت: 5 میلیون ساعت اشتغال در صنعت غرفه سازی نمایشگاه ها وجود دارد که باید در راستای حمایت از تولید مورد توجه قرار گیرد.