عباس تابش گفت: برندهای هاواد، کرمان موتور، سی تری و استر چهار برند خودرو به تعزیرات برای برخورد معرفی شد، اگر خودروسازی ماده 4 سازمان حمایت را در تحویل خودرو رعایت نکنند با آن ها برخورد می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نشست خبری با اصحاب رسانه ها با اشاره به اینکه سازمان حمایت به عنوان حلقه آخر نظارت بر بازار قرار دارد، گفت: مردم از سازمان حمایت مطالبه می کنند و رسانه حق سوال دارد و ما این حق را برای مردم قائل هستیم که اطلاعات لازم را ارائه دهیم.

عباس تابش با بیان اینکه طبق دستور وزارت صنعت، قیمت 100 قلم کالا را در بازار رصد می کند، افزود: در سال گذشته برخی از کالا تغییر قیمت داشت و هیچ تغییر قیمتی در کالاهای اساسی نمی توان دید که سازمان حمایت به سازمان های مربوط شش ماه قبل ان هشدارهای لازم را نداده باشد حالا در برخی کالاها تنشی ایجاد نشد و برخی کالاها به دلیل بروز مشکلاتی در زمینه تامین به موقع ارز برای خرید آن و تامین کالا دچار تنش قیمت شدند.

او با تاکید بر اینکه قیمت گذاری نیز از وظایف سازمان حمایت است که به تنظیم بازار ارائه می دهیم، افزود: برخی کالاها مشمول قیمت گذاری اجباری هستند و برخی نیز توسط شرکت ها قیمت گذاری می شود و سازمان حمایت نظارت می کند که در بخش دوم یا نپس از شکایت خصوصی از قیمت کالایی اقدام می کنیم یا مانند مدعی العموم سازمان حمایت اقدام می کنیم.

تابش با بیان اینکه گران فروشی و گرانی متفاوت است، تصریح کرد: وقتی کالا تامین نشود گرانی رخ می دهد که بخشی از این گرانی ها در نتیجه افزایش قیمت بازار جهانی است، اما در گران فروشی فرد در فاکتور قیمت را بالاتر از عرف 17 درصد تعیین کند گران فروشی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در سال 400 میلیون تن ماهی تولید می شود، گفت: در سال 200 هزار تن گوشت ماهی برای  تولید تن ماهی نیاز داریم که 50 درصد آن وارداتی است و با تغییر نرخ ارز از  دولتی به نیمایی تغییر قیمت رخ می دهد، البته در داخل کسانی هستند که به دنبال سودجویی های اقتصادی و سیاسی هستند. بنابراین بخشی گرانی تن ماهی ناشی از تغییر نرخ ارز و بخشی ناشی از عدم تولید کافی به دلیل تعطیلی است.

تابش با بیان اینکه در انبارهای استانی نظارت و برخورد می کنیم، گفت: اگر در حلقه ای محصولی گران فروخته شود و فاکتور نداشته باشد با آن ها برخورد می شود. بنابراین برای اثبات تفاوت گرانی و گرانفروشی باید سند خرید و فروش وجود داشته باشد.

او با تاکید بر اینکه بازرسی 4 میلیون واحد بدون حضور مردم امکان پذیر نیست، اظهار کرد: سامانه 124 فعال است و مردم می توانند در رصد انبارها و...به ما کمک کنند.

وی اعلام کرد: در بازرسی نسبت به سال 96 نزدیک به 8 درصد رشد داشته ایم، گفت: برای این افزایش بازرسی نه تنها کمک بودجه ای نشده نزدیک به 20 نیروی سازمان کاهش یافته است که باید نیروگاه دوبرابر شوند، زیرا7 6 درصد افزایش پرونده در جریان وصولی و قاچاق داریم.

او با تاکید بر اینکه در شهر تهران در ماه رمضان گشت های روزانه را به چهل مورد رسانده ایم، گفت: این الگو به تمام کشور توسعه داده خواهد شد.

تابش با بیان اینکه قوانین برای ایجاد بازدارندگی باید اصلاح شوند، گفت: قوه قضائیه برای احقاق حقوق مردم همکاری لازم برای برخورد با گران فروشان و...را داشته اند.

او با اشاره به اینکه در تامین ارز و مواد اولیه وجود دارد، گفت: اما در تامین کالای مردم مشکلی وجود ندارد، به همین دلیل نیاز نیست مردم در خانه های خود کالا انبار کنند.

وی درباره قیمت گذاری کالاهای احتکار شده، گفت: کالاهای اساسی قیمت مصوبه دارد و بر مبنای همان قیمت محصول به بازار عرضه می شود.

او در پاسخ به سوالی درباره بازگشت شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو طبق مصوبه مجلس، گفت: تا الان مصوبه ای برای بازگشت قیمت گذاری خودرو به شورای رقابت به ما ارائه نشده و تا الان هیچ وظیفه ای از سازمان حمایت به جایی منتقل نشده است.

او درباره مشکلات بازار خودرو، گفت: در یک بازه زمانی میزان تولید 400 هزار خودرو بود، اما پیش فروش یک میلیون خودرو در سال بوده است. در حال حاضر اعلام کرده ایم که تا زمانی که تحویل انجام نشود پیش فروش مجددی اعلام نکنند. چراکه 80 هزار خودرو نیز به صورت ناقص در انبارها است.

او با بیان اینکه به دنبال عدم وابستگی به خارج در صنعت خودرو هستیم، تصریح کرد: خودرو به صورت اخص توسط آمریکا تحریم شده است، از این رو به دنبال استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان هستیم. از طرف دیگر خودروسازها باید اموال مازاد را به شرکت های دیگر منتقل کنند و هزینه های خود را کاهش دهند.

رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، افزود: مسئول کم فروشی سازمان ملی استاندارد است، چراکه کم فروشی فقط مربوط وزن نیست و ممکن است مربوط به ترکیبات باشد.

او با اشاره به اینکه 3 هزار نیرو داریم، گفت: از بسیج اصناف و بسیج مستضعفین همکاری داریم.

تابش درباره تفاوت قیمت گوشت وارداتی و داخلی، گفت: هزینه های حمل و نقل، عوارض، کارمزد، بسته بندی و...در تفاوت قیمت ها موثر است. از طرف دیگر الان قیمت گوشت با ارز 4200 تومانی دیگر نداریم و از طریق ارز نیمایی تامین می شود.

او با تاکید بر اینکه قیمت برنج و گوشت داخلی توسط سازمان حمایت قیمت گذاری می شود، گفت: بر مبنای قیمت گذاری ها و با کسب اطلاعات از وزارت جهاد کشاورزی تهیه می شود.

وی درباره افزایش 70 درصدی اخیر قیمت روغن موتور، گفت: در یک بازه زمانی تولید این محصول کاهش یافت، زیرا بخشی از یارانه آن قطع شد و مواد اولیه آن هم گران شد. امروز قیمت روغن دیزلی 60 و روغن بنزینی 70 درصد افزایش قیمت داشته و  گرانتر از آن تخلف است.

او با تاکید بر اینکه پاک کردن قیمت یا برچسب قیمت جدید تخلف است، گفت: مردم تخلفات را از طریق 124 اطلاع دهند.

تابش با تاکید بر اینکه اولویت تامین نیاز داخلی است، گفت: در برخی موارد بدون توجه به نیاز داخلی صادرات می کنند و مخالف آن هستیم. از این رو به دنبال تعیین عوارض صادراتی هستیم که شیب خروجی کالا از کشور کم شود.

او با تاکید بر اینکه قیمت پراید براساس نظر کارشناسی قیمت تمام شده تعیین می شود، گفت: تنظیم بازار و کمیته خودرو درباره قیمت پراید اثر گذار هستند. از طرف دیگر معاملات و دلالی ها عامل افزایش گرانی خودرو است.

وی با تاکید بر اینکه برندهای هاواد، کرمان موتور، سی تری و استر چهار برند خودرو به تعزیرات برای برخورد معرفی شد، گفت: اگر خودروسازی ماده 4 سازمان حمایت را در تحویل خودرو رعایت نکنند با آن ها برخورد می شود.