رییس اتحادیه لبنیات تهران گفت: در چند وقت اخیر تنها پنیر لیقوان و تبریز به دلیل تغییر قیمت گوشت رشد قیمت داشته اند، زیرا برخی دامداری ها دام خود را برای فروش کشتار کرده اند و همین موضوع روی میزان عرضه شیر نیز تأثیر گذاشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در سال جدید قیمت برخی کالاها، علاوه بر تورم 20 درصدی که برای امسال تعیین شده بود افزایش داشته است، برای نمونه یک مدل دوغ کاله در بازه زمانی دو هفته ای بعد از عید دو بار افزایش قیمت داشته و به 7500 تومان رسیده است، در شرایطی که تغییری در تأمین نهاده‌های دامی یا صادرات به وجود نیامده است، رییس اتحادیه لبنیات تهران دراین‌باره معتقد است تغییر قیمت ها تنها متناسب بر تورم سالانه بوده و حتی در ماه رمضان تخفیف های نیز از طریق فروشگاه های زنجیره‌ای انجام شده است و اگر تغییر قیمت در برخی محصولات خاص انجام شده به دلیل خاص بودن آن ها و تغییر در میزان چربی و غلظت این محصولات است که آن ها را در دسته لوکس ها قرار داده است.

رییس اتحادیه لبنیات تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه هرساله افزایش طبیعی قیمت بر اساس تورم و دستمزد در تمام محصولات انجام می شود، گفت: در ماه رمضان در محصولات لبنی نه تنها افزایش قیمت نداشته‌ایم، بلکه حتی برخی شرکت ها نیز تخفیف هایی داشته‌اند.

علی رجبی با نگاهی به محصولاتی که افزایش قیمت داشته اند، افزود: در چند وقت اخیر تنها پنیر لیقوان و تبریز به دلیل تغییر قیمت گوشت رشد قیمت داشته اند، زیرا برخی دامداری ها دام خود را برای فروش کشتار کرده اند و همین موضوع روی میزان عرضه شیر نیز تأثیر گذاشته است که در آینده با تغییر ییلاق و قشلاق مشکل عرضه رفع خواهد شد.

او با بیان اینکه قیمت هر حلبی 16 کیلویی لیقوان 400 تومان بوده تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر حلبی پنیر لیقوان 650 هزار شده زیرا این محصول از شیر گوسفندی تولید می شود که در نتیجه کشتار دام و افزایش بارندگی ها در مناطق شمال غرب کشور میزان تولید شیر کاهش یافته که روی تولید این محصولات تأثیر گذاشته است.

رجبی با تأکید بر اینکه قیمت خامه از 2500 تومان به 2900 تومان رسیده است، تصریح کرد: قیمت این محصول نیز تحت تأثیر عوامل مختلف افزایش یافته است، اما باید توجه داشت که در تعیین قیمت باید محصولات ساده را در نظر گرفت، به عبارت دیگر در برخی محصولات تغییر قیمت در نتیجه لوکس بودن آن است، برای نمونه شیر امگا3 قیمت متفاوتی با شیر معمولی دارد . همچنین این موضوع برای سایر محصولات نیز صدق می کند،  برای نمونه قیمت دوغ معمولی مشخص است و هیچ تغییر قیمتی نداشته اما برخی دیگر از انواع دوغ به دلیل تغییر در غلظت و میزان چربی آن قیمت متفاوتی را اعلام کرده‌اند که این موضوع متفاوت از میانگین قیمتی محصولات ساده است.

 او با بیان اینکه قیمت دوغ ساده گازدار کاله 5500 تومان است، گفت: قیمت دوغ ساده چوپان 6 هزار تومان

کفیر پگاه 6 هزار تومان است.

رجبی با اعلام اینکه در لبنیات نسبت به سایر محصولات تغییر قیمت ها محسوس نبوده است، اظهار کرد: اگر سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات نهاده های دامی همچنان ادامه یابد، به طور قطع قیمت لبنیات تغییر نخواهد کرد.

رییس اتحادیه لبنیات تهران درباره تأثیر سیاست صادرات بر قیمت لبنیات نیز گفت: قیمت محصولات در بازار داخلی در صورتی متأثر از صادرات خواهد شد که در بازار داخلی عرضه کمتر شود و با توجه به اینکه در حال حاضر دولت به فراخور تقاضا و زمان سیاست‌های متناسب با بازار برای صادرات تعیین می‌کند در بازار محصولات لبنی مشکلی وجود ندارد میزان صادرات نیز تغییری برای قیمت‌ها نداشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بر اساس سیاست‌های دولت مبتنی بر تثبیت قیمت کالاهای اساسی در سال جاری نباید تغییر دیگری در قیمت محصولات لبنی تجربه کنیم و دولت نیز باید سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی را برای تأمین نهاده‌های دامی دنبال کند، البته این موضوع نیازمند نظارت دقیقی است که برخی همچنان به رانت‌خواری ادامه ندهند و تمام نهادهای وارداتی در اختیار دامداران با قیمت مصوب قرار گیرد.