امروز دو تفاهمنامه با حضور وزیر راه و شهرسازی، شهردار تهران و رییس شورای شهر تهران برای اجرای طرح بازآفرینی شهری و تشکیل کمیته راهبردی برای طرح های جامعه و توسعه ای به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مبادله تفاهمنامه ‌‌همکاری مشترک بازآفرینی شهری محله های هدف شهر تهران بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران امضا شد.

براساس نشست مشترکی که با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، حناچی شهردار تهران و محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران روی تشکیل کمیته ای مشترک توافق شد که بر مبنای آن هر یک از سه عضو این کمیته در معرفی اعضا نقش ایفا خواهند کرد.

حناچی با اشاره به اینکه براساس تجربه قبلی طرح جامع تهران تدوین شد،گفت: مشکلاتی در اجرای طرح جامع بروز کرد که ناشی از طرح جامع نبود، امیدواریم اجرای این طرح و توافق سه جانبه به رفع مشکلات تهران کمک کرد.

رییس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه خلاهای وجود دارد، گفت: طرح جامع سال ۸۶ مصوب شد و گروه فرانسوی روی آن کار می کنند.

محسن هاشمی با بیان اینکه در طرح جامع موضوع حمل و نقل، آب و پسماند دیده نشده بود و بعد از اعتراض ما گفتند در طرح تفصیلی می آید و بعد از آن طرح تفصیلی تدوین نشد و هرجا که دلشان خواست ساختند، به عبارت دیگر به شهر تهران با نگاهی کاسبکارانه ساخته شد.

او با تاکید بر اینکه در آن زمان حتی به محله های متفاوت برای پسماند توجه شد اما اجرا نشد، اظهار کرد: در حال حاضر انقدر روی ارزش مناطق غیرفرسوده کار کرده اند باعث شده سرمایه گذاری به همان سمت رفته است و در مقابل انقدر توی سرزمین های بافت فرسوده زده اند ارزش آن به شدت کاهش یافته است.

هاشمی با بیان اینکه در منطقه شمیرانات اجازه ساخت مسکن تا ۲۱ طبقه می دهند

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هدف این طرح اقدام برای ارتقای کیفیت زندگی است،گفت: هدف از طرح جامع مدیریت شهرها است و در برخی شهرها نقش موثری داشت و هرجا از قوانین و طرح فاصله گرفته شده فساد شکل گرفت و قدرت چانه زنی بالا رفته است.

محمد اسلامی با بیان اینکه در بند دوم جلسه مراقبت و انطباق با طرح جامع مدنظر است، افزود: اصلاحات طرح تفصیلی و توجه به بافت فرسوده مورد توجه است که رییس جمهور نیز مطالبات زیادی از وزارت راه و شهرسازی داشته است، از این رو به دنبال این هستیم که با امضای تفاهمنامه با حضور شهرداری و بخش خصوصی اجرا شود.

او با تاکید بر اینکه امیداریم با حضور شهرداری و شورای شهر حضور بخش خصوصی را تسریع کند، گفت: امیدواریم بخش خصوصی به سرعت ورود کند و ما تضمین می کنیم با حداقل ریسک مواجه شوند که از این طریق امید به زندگی مردم برگردد.

در پایان این جلسه امضای تفاهمنامه بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران برای اجرای بافت های فرسوده به امضا رسید. همچنین بین وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران و شورای شهر تهران برای تشکیل کمیته راهبردی در اجرای طرح های جامعه و تفصیلی به امصا رسید.