معاون مدیرعامل در امور مهندسی و توسعه گفت: ایران برای نخستین بار نیست که تحریم شده و تجربه سال های گذشته نشان می دهد در تامین تجهیزات پروژه ها موفق عمل کردیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رضا دهقان معاون مدیرعامل در امور مهندسی و توسعه نفت ایران در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پخش در نشست خبری با اشاره به اینکه متولی اصلی بنیادین نفتی کشور از ابتدای انقلاب تاکنون بوده ایم، گفت: ماموریت اصلی ما توسعه غرب کارون بوده که 70 میلیارد بشکه ذخیره نفت در این منطقه وجود دارد و در سیاست های کلی نظام و وزارت نفت به این بخش توجه ویژه شده است.

رضا دهقان با بیان اینکه طرح های متعددی در دست اجرا داریم، افزود: در حوزه های غرب کارون بحث راه اندازی نیروگاه برق کارون در دست اجرا داریم وی همچنین اضافه کرد: در حال حاضر قرارداد در حال اجرا داریم، اما سه قرارداد ای پی سی امضا و ابلاغ شده است.

او با بیان اینکه میران هدفگذاری سال 97 نزدیک 350 هزار بشکه داشتیم، گفت: در حال حاضر 340 هزار بشکه نفت تولید می کنیم که بخشی به دلیل آب گرفتی موقتا تولید نمی شود، امیدوارم در آذر ماه 30 هزار بشکه افزایش تولید داشته باشیم و تا آخر سال نیز 40 هزار بشکه در غرب کارون اضافه شود.

او با بیان اینکه ذخیره سازی 20 میلیون بشکه نفت در جاسک در دستور کار است، تصریح کرد: تامین تجهیزات و پمپ ها برای اجرای پروژه را در راستای تقویت تولید، از توان داخلی استفاده خواهیم کرد که امیدواریم چند دستاورد در این بخش بدست بیاید که تولید پمپ ها با انتقال دانش فناوری در دستور کار خواهد بود.

دهقان در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره تاثیر تحریم ها بر تامین اعتبار پروژه های توسعه ای، گفت: ایران برای نخستین بار نیست که تحریم شده که تجربه سال های گذشته نشان می دهد در تامین تجهیزات پروژه ها موفق عمل کردیم اما در زمینه تامین اعتبار پروژه های توسعه نفت به دلیل اینکه طرح های اولویت دار نظام هستند، همیشه تامین اعتبار شده اند که بخشی عمده ای از این اعتبارات از طریق صندوق توسعه ملی تامین شده و از طرف دیگر وزارت نفت نیز به دنبال روش های دیگر تامین اعتبار نیز هستیم.

او با تأکید بر اینکه شرکت توسعه مهندسی نفت به عنوان مشاور و مجری در کنار شرکت ملی نفت است و قرارداد و مذاکره با چینی ها توسط شرکت ملی نفت در حال انجام است، گفت: امیدواریم توسعه فاز دوم غرب کارون به زودی تسریع شود و تاخیر اجرای این پروژه به دلیل در نظر گرفتن ملاحظاتی بوده است.