مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفت: طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان کشور فردا با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عیسی بزرگ‌ زاده، مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با اشاره به افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک کشور توسط حسن روحانی  رئیس جمهور، اظهار کرد: این پروژه‌ها در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، اردبیل، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان با هدف تأمین آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنعت، چشم‌انداز مناسبی را برای توسعه اقتصادی در این مناطق ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه این طرح‌ها گام مهمی در جهت دستیابی به توسعه پایدار با رعایت تاب‌آوری اکوسیستم‌های طبیعی است، ادامه داد: اجرای طرح‌ های توسعه منابع آب و خاک می‌تواند نقش اساسی در توسعه پایدار استان‌های مرزی، ارتقای معیشت، بهبود استاندارد‌های زندگی مردم، کاهش فقر، توزیع مناسب درآمد و تقویت هویت ملی و تعلق سرزمینی را در استان‌های مرزی داشته باشد.

بزرگ‌زاده تصریح کرد: با عزم جدی دولت تدبیر و امید، از سال ۱۳۹۳ اجرای طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان مرزی کشور در قالب ۶۱ طرح و ۱۲۰ پروژه با هزینه‌کردی بالغ بر ۲۷۰ هزار میلیارد، سرعت یافت. در حال حاضر، تعداد زیادی از این طرح‌ها در استان‌های مرزی کشور آماده بهره‌برداری هستند که در این مرحله، طرح‌های توسعه منابع آب و خاک استان کرمانشاه توسط رئیس جمهوری افتتاح می‌شود.

مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با بیان اینکه تمامی اقدامات جمهوری اسلامی ایران در توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان مرزی در جهت ارتقای رفاه و توسعه وضعیت اقتصادی- اجتماعی و ایجاد اشتغال و فقرزدایی در استان‌های مرزی و با هدف رفع تبعیض در توسعه این استان‌ها بوده، ادامه داد: این طرح‌ها در چارچوب حاکمیت و صلاحیت‌های قانونی و با رعایت قرارداد‌های دوجانبه و بر اساس اصل حسن همجواری با کشور‌های همسایه انجام شده و خواهد شد و اقدام جدید و خارج از این رویه صورت نگرفته است.