مهرداد تولائیان گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون تن صادرات داشته ایم که با توجه به اینکه امسال نزدیک به 25 درصد تولید افزایش می یابد صادرات نیز به یک میلون و 400 هزار تن خواهد رسید.

معاون بهربرداری مجتمع ذوب آهن اصفهان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه امسال برنامه تولید 3 میلیون و 50 تن داریم، گفت: سال گذشته دو میلیون و 410 هزار تن تولید داشته ایم که امسال نزدیک به 25 درصد افزایش خواهد داشت.

مهرداد تولائیان با بیان اینکه سال گذشته تولید ریل راه آهن را آغاز کرده ایم، افزود: قرار است براساسا توافق با شرکت ساخت و توسعه در شش ماه آینده 15 هزار تن ریل به آهن ها تحویل دهیم و از آنجایی که 1500 تن از این محصول به تولید رسیده است، پیش بینی می شود کمتر از شش ماه محصول را آماده و تحویل دهیم.

او با اشاره به اینکه بهمن ماه سال گذشته تولید ریل مترو نیز کلید خورده است، تصریح کرد: در حال مذاکره با مترو اصفهان هستیم تا بخشی از تولیدات ریل به آن ها تخصیص داده شود، از این رو 3 هزار تن ریل به صورت آزمایشی تولید داشته ایم و هزار تن شمش ریخته گری نیز برای مترو انجام شده است، بنابراین آماده تامین نیاز آن ها هستیم و در حال حاضر تنها منتظر نهایی شدن قرارداد هستیم.

تولائیان با تاکید بر اینکه در حال حاضر نخستین تولیدکننده ریل مترو و راه آهن توسط شرکت ذوب آهن اصفهان است، تصریح کرد: از آنجایی که قبلا این دو محصول به طور کامل وارداتی بوده اند امروز تولید داخلی آن می تواند مانع خروج ارز شود. بنابراین با توجه به اینکه سال گذشته 60 هزار تن ریل توسط راه آهن وارد شده و 10 هزار تن نیز ریل مترو وارد شده که برای هر تن آن 500 هزار تن ارز از کشور خارج شده است.

او با بیان اینکه در حال حاضر ما محصولات ساختمانی را از طریق بورس عرضه می کنیم، گفت: شرکت ذوب آهن محصولات صنعتی را از طریق مناقصه معامله می کند و از آنجایی که سرمایه گذاری برای تولید ریل مترو و راه آهن راه انجام داده ایم تولید در این بخش را طبق توان شرکت انجام می دهیم که در حال حاضر نیز نزدیک به 300 هزار تن ظرفیت ایجاد شده است و از آنجایی که بیش از 70 هزار تن واردات ریل داشته ایم به دنبال تامین تمام ریل مورد نیاز داخل هستیم.

تولائیان با تاکید بر اینکه به دنبال دریافت مجوز صادرات ریل نیز هستیم، اظهار کرد: صادرات ریل با این هدف انجام خواهد شد که مازاد مصرف داخلی در بازار کشورهای همسایه و حتی اروپایی عرضه شود، البته کارگاه ذوب آهن اصفهان قابلیت این را دارد که سایر محصولات تیرآهن های فولاد را به جای ریل تولید کنیم، از این رو اجباری برای تولید این محصول وجود ندارد، اما تمایل داریم محصولی که شرکت های دیگر توان اجرای ان را ندارند و برای اولین بار در کشور تولید می شود را به سبد کالایی شرکت اضافه کنیم و بخشی از تولید ان را نیز به بازار عرضه کنیم.

معاون بهربرداری مجتمع ذوب آهن اصفهان با تاکید بر اینکه به جز ترکیه و هند دیگر کشورهای همسایه هیچکدام توان تولید ریل ندارند، گفت: امیدواریم بتوانیم بجز بازار داخلی در بخش صادرات ریل نیز نقش مهمی ایفا کنیم. البته پیش از این نیز ایران بیشترین فولاد سنگین مورد نیاز خود را از ترکیه، هند و چین وارد می کرده است که در حال حاضر شرکت ذوب آهن توان تولید آن را دارد.

او با بیان اینکه در محصولات ساختمانی وارد فضای رقابت بسیار زیادی شده اند، گفت: با توجه به رقابت بازار به دنبال افزایش تولید تیرآهن های بال پهن هستیم که در حال حاضر اچ 300 را تولید کرده و جلساتی را با نظام مهندسی داشته ایم تا این محصول را در طراحی ها خود استفاده کنند. در واقع این تیر آهن بسیار ایمنی تر از سایر انواع تیر آهن ها است. همچنین شرکت ذوب آهن در حال حاضر تیرآهن اچ 12 نیز تولید می کنیم و اچ 300 نیز به اندازه سفارش شرکت ها قابلیت تولید دارد که هم اکنون 5 هزار تن از این محصول را در انبار دارد و قابلیت تولید تیر آهن14، تیر آهن 16، تیر آهن 18، تیر آهن 16، تیرآهن 18، تیرآهن 20، تیرآهن 26 و تیرآهن 28 در همه قالب ها توسط شرکت ذوب آهن تولید می شود.

تولائیان با اشاره به اینکه هم اکنون کارگاه های ذوب آهن قابلیت تغییر پروفیل دارند گفت: این شرکت می تواند یک سبد متنوع از کالاها را تولید کند و براساس آن یک برنامه تولید را تدوین کرده است و حتی برای هر یک از محصولات سطحی از تولید را در نظر گرفته است، با این حال تنها سفارش های بالای هزار تن را می پذیریم، زیرا کمتر از آن اقتصادی نیست و مشتریان باید کمتر از این مقدار را در خرده فروشی ها تامین کنند.

او با بیان اینکه سال گذشته 40 تا 50 درصد محصولات خود را صادر کردیم، گفت: هرچند تحریم ها فرایند صادرات را سخت کرده، اما پیش بینی ما این است که این روال همچنان در سال جاری ادامه داشته باشد، مگر اینکه اتفاقات خاصی بیفتد.

تولائیان درباره هدفگذاری صادرات، گفت: با توجه به اینکه سال گذشته بیش از یک میلیون تن صادرات داشته ایم و امسال نیز با توجه برنامه افزایش تولیدات تا سه میلیون تن هدفگذاری ما برای صادرات نیز به 1 میلون و 400 هزار تن تغییر کرده است.

معاون بهربرداری مجتمع ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر در بخش ذغال سنگ مشکلی نداریم افزود: در تامین زغال سنگ داخلی به دلیل توافق های پنج سال ای که داشته ایم مشکلات در تامین آن رفع شده و قیمت آن نیز براساس نرخ شمش فولاد خوزستان تعیین می شود. همچنین قیمت سنگ آهن 8 درصد فولاد خوزستان، قیمت گندله 14 درصد نرخ فولاد خوزستان و قیمت زغال سنگ هم 26 درصد نرخ شمش فولاد خوزستان تعیین شده است.

او درباره میزان زغال سنگ وارداتی شرکت ذوب ،هن اصفهان اضافه کرد: بخش وارداتی ذغال سنگ 35 درصد از نیاز این شرکت را تامین می کند که تاکنون مشکلی برای فراهم کردن آن نداشته ایم و تنها روی بخش قیمت تحریم ها تاثیرگذار بوده و کمی هم در بخش حمل و نقل دریایی مشکلاتی به وجود آمده، اما در مجموع مانع از تامین ذغال سنگ نشده است.