وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی بنده پرداخت حقوق و عیدی کارکنان راه آهن انجام شده است و کسی وجود ندارد که حقوق و عیدی دریافت نکرده باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از ۲۷ دستگاه سالن مسافری، سه واگن ترن ست و ٢٠ سالن ریل باس درخصوص اعتصاب کارکنان راه آهن به دلیل دیرکرد پرداخت حقوق آنها گفت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی بنده پرداخت حقوق و عیدی کارکنان راه آهن انجام شده است و کسی وجود ندارد که حقوق و عیدی دریافت نکرده باشد.

وی ادامه داد: باید بتوانیم در ارتباط با اقتصاد شرکت‌ها عملکرد بهتری داشته باشیم چرا که عدم تناسب هزینه موجب می‌شود نتوانیم به تعهدات مالی خود عمل کنیم. در سال ۱۳۹۸ سیاست‌های جدیدی را در مدیریت راه آهن اعمال خواهیم کرد که بر اساس آن جذابیت‌های خدمات ریلی در بخش مسافری و باری افزایش یابد و توازن و تعادل برقرار شود مسئله‌ای که موجب می‌شود دیگر شاهد مسائل این چنینی نباشیم و کارکنان دچار مشکل نشوند.

وزیر راه و شهرسازی در مورد تفاهم نامه صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه و بخش خصوصی در ارتباط با تولید ۹۷۴ دستگاه لوکوموتیو و واگن قطار طی سال آینده اظهار کرد: این اقدام حرکت راهبردی در وزارت راه و شهرسازی است و امیدواریم بتوانیم با استفاده از توان داخلی توجه بیشتری به اشتغال‌زایی و خدمت رسانی داشته باشیم و امکان سفرهای ریلی را افرایش دهیم.

اسلامی افزود: بر اساس این تفاهم نامه در سال آینده شاهد افزایش ۲۰ درصدی ظرفیت مسافری و افزایش ۴ درصدی باری در حوزه حمل و نقلی ریلی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته شبکه ریلی کشور به چهار مرکز استان در همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و گیلان متصل شده است و از خدمات مسافری ریلی برخوردار شده‌اند گفت: تا اواسط تابستان سال آینده خط آهن به تبریز متصل خواهد شد و اتصال به اردبیل در برنامه بعدی قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: خوشبختانه زیر ساخت‌ها در بخش ریلی توسعه یافته، اما ظرفیت قطارها پاسخگو نیست در این رابطه تسهیلات یارانه‌ای برای سازندگان و بهره برداران در این حوزه در نظر گرفته‌ایم.

اسلامی با اشاره به رونمایی از تابلو دیجیتال اطلاع رسانی سفر که ورودی و خروجی قطارها در ترمینال‌ها را نشان می‌دهد بیان کرد: این اطلاعات در سایت راه آهن نیز قابل مشاهده است و مردم می‌توانند موقعیت قطارها را دنبال کنند. علاوه بر این اپلیکیشن موبایلی سامانه اطلاع رسانی ردیابی قطارها نیز به زودی مد نظر قرار می‌گیرد تا مسافران بتوانند از وضعیت و حرکت مسیر قطارها مطلع شوند.

اسلامی افزود: بنا بر ا اعلام رئیس سازمان هواشناسی نیز تا اردیبهشت ماه سال آینده اپلیکیشن موبایلی برای اطلاع از وضعیت جوی جاده‌ها ایجاد خواهد شد و مردم می‌توانند از این ظرفیت نیز استفاده کنند.