موج

خبرگزاری موج گزارش می دهد

قیمت طلا در بازار جهانی پس از کمی کاهش به تثبیت رسیده است، اما در بازار ایران همچنان نوساناتی دارد که بخشی از آن تحت تأثیر شایعاتی همچون تغییر قیمت‌ها بعد از 22 بهمن بوده است، با این حال مسئولان خبر داده اند که بانک مرکزی به دنبال تزریق جدید ارز در بازار است که به دنبال آن قیمت دلار تا مرز 8 هزار کاهش می یابد و به طور قطع قیمت سکه نیز تعدیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازار دلار در روزهای اخیر با نوساناتی روبرو شده و همین مسئله قیمت طلا را نیز دستخوش تغییر داده است، با توجه به اینکه تعطیلات نورز را پیش رو داریم و تقاضا برای ارز افزایش می یابد، قیمت ارز و طلا کاملاً به تصمیم دولت وابسته شده، چراکه در چند وقت اخیر قیمت طلا در بازار جهانی روند کاهشی گرفته و حتی تا حدودی نیز کاهش یافته است.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در چند وقت اخیر به دلیل اینکه بسیاری از مردم شایعه کرده بودن که بعد از 22 بهمن قیمت طلا و ارز افزایش می کند روز 23 بهمن روند صعودی قیمت دلار شروع شد و سکه نیز به 4 میلیون و 300 هزار تومان رسید، درحالی‌که قیمت جهانی طلا کاهش یافته بود و این مسئله حکایت از تأثیر شایعات بر بازار بود و بعدازآن روند صعودی قیمت طلا در روز 24 بهمن متوقف شد و آن به 4 میلیون و 290 هزار تومان کاهش یافته، بنابراین این نوسان موقتی در نتیجه شایعات بوده است.

محمد کشتی آرا با اشاره به اینکه خبرهای مبنی بر تصمیم های جدید بانک مرکزی برای کاهش قیمت دلار منتشر شده است، افزود: بانک مرکزی به دنبال ارائه مدیریت جدیدی در بازار است که نرخ برابری دلار و ریال را به نفع پول ایران تغییر دهد، از این رو تا پایان روز چهارشنبه سمت‌وسوی قیمت دلار مشخص می شود که به‌احتمال زیاد بانک مرکزی ارز به بازار تزریق خواهد کرد.

او با تأکید بر اینکه قیمت طلا بر اساس فرمول مشخص؛ قیمت جهانی بعلاوه قیمت ارز است، تصریح کرد: قیمت طلا در آستانه سال جدید میلادی افزایش یافت، اما در بازار جهانی دوباره روند نزولی آن شروع شده هرچند در بازار ایران این تغییرات کمتر ایجاد شده و آن به دلیل هیجان های بازار طلا بوده است

کشتی آرا با بیان اینکه بازار مصنوعات طلا نسبت به سکه کاملاً راکد است، تصریح کرد: امروز بازار مصنوعات طلا هیچ‌گونه نوساناتی ندارد، زیرا برای طلا ممنوعیت واردات وجود ندارد و هرچقدر هم تقاضا در بازار وجود داشته باشد وارد انجام می شود، اما باید توجه داشت که قدرت خرید مردم کاهش یافته و مصرف مصنوعات طلا به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است و همین عامل در چند ماه گذشته باعث شده بسیاری از کارگاه‌های طلا تعطیل شوند. در واقع امسال پاییز سختی را پشت سر گذاشته‌ایم، هر چند این روزها کمی آن فضا تعدیل شده، با این حال پیش‌بینی نمی شود در بازار مصنوعات طلا تغییراتی زیادی به وجود آید، اما احتمال دارد بعد از سال جدید در اردیبهشت ماه قبل از آغاز ماه رمضان تقاضای برای مصنوعات طلا تا حدودی افزایش یابد.

پیش بینی ها وابسته به عملکرد بانک مرکزی است

پیش‌بینی برای آینده قیمت ها بسیار متفاوت است، چراکه اقتصاد ایران متأثر از فاکتورهای مختلف اقتصادی با نوسان‌های زیادی روبروست و همین مسئله روند آینده قیمت ها را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است و این موضوع تا حدودی تابع تصمیم‌گیری‌های دولت خواهد بود که چقدر نسبت به تغییرات بازار واکنش نشان دهد و با تغییر تقاضا، عرضه را مدیریت کند. چراکه در شش‌ماهه نخست امسال بازار به‌صورت لجام‌گسیخته افزایش قیمت را تجربه می کرد، بدون آنکه دولت کوچک‌ترین واکنشی نسبت به این تغییرات داشته باشد و همین موضوع اعتماد عمومی بازار را نسبت به دولت از بین برده است و کشور را در آستانه آسیب‌های جدی قرار داده است، زیرا اگر مردم نسبت به تصمیم های دولت اعتماد نداشته باشند، دولت به جز استفاده از ابزارهای قهری نمی‌تواند به بازار جهت بدهد و این یک تهدید برای ثبات پایدار اقتصاد است.

رییس اتحادیه طلا و جواهرات خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه وضعیت بازار طلا بعد از ماه محرم و صفر از کسادی و رکود کمی فاصله گرفته است، گفت: در حال حاضر نیز بیشترین تقاضا برای سکه و طلای آبشده وجود دارد که نشان می دهد که مردم همچنان تمایل دارند سرمایه های خود را به سکه تبدیل کنند. البته در بازار مصنوعات طلا نیز تا حدودی خریدوفروش مصنوعات آغاز شده است و آن دوره زمانی قبل که بسیاری از دارندگان کارگاه‌های طلا به دنبال ابطال مجوزهای خود بودند یا بسیاری کارگاه‌ها و مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند گذشته است.

باقر معبودی نژاد با بیان اینکه روز پدر و مادر را پیش رو داریم، تصریح کرد: با در نظر گرفتن مراسم‌های پیش رو روند کنونی تقاضا و قیمت‌ها حفظ شود، اما در حال حاضر بازار طلا هنوز با مشکل نوسان دلار مواجه است و نشان می دهد که بانک مرکزی در چند ماه گذشته نتوانسته مدیریت درستی نسبت به بازار ارز داشته باشد. به‌طورقطع ثبات دلار نه تنها به نفع مردم هست، به نفع کسبه بازار نیز خواهد بود، زیرا با تثبیت بازار ارز تقاضا در بازار حفظ می شود.

او با تأکید بر اینکه در 6 ماه گذشته رییس بانک مرکزی اعلام کرده  بود که قیمت دلار تثبیت و قیمت ارز کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: اظهارات قبلی رییس بانک مرکزی نه تنها کاهش قیمتی به همراه نداشت، بلکه قیمت ارز را از 10 هزار تومان به 12 هزار تومان رساند، از این رو اگر دولت به دنبال تغییر مثبتی در بازار ارز است به‌جای اظهار نظر در عمل آن را نشان دهد، زیرا بسیاری از همین ادعاها تغییراتی نوسانی را در بازار ایجاد می کند که به رکود بازار دامن می زند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، با توجه به اینکه در آستانه نوروز،سفرهای خارجی افزایش پیدا می کند پیش‌بینی  می شود نوسانات بازار ارز و در نهایت قیمت طلا افزایش یابد، اما به‌تازگی خبرها حاکی از این است که بانک مرکزی به دنبال تزریق ارز به بازار و اعمال مدیریت جدیداست که اگر این اتفاق بیفتد به احتمال زیاد قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان خواهد رسید و به‌تبع آن قیمت طلا نیز کاهش می یابد. به نظر می رسید این خبر جدی باشد، چراکه اکبر رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس نیز به تازگی در مصاحبه ای اعلام کرده در نشستی که با رییس بانک مرکزی داشته اند، این تصمیم به صورت جدی مطرح شده و قرار قیمت دلار تا مرز 8 هزار تومان کاهش یابد. حالا باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی در بازار رخ می دهد.

 

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج