موج

وزیر اقتصاد؛

فرهاد دژپسند گفت: ما می خواهیم جریان فکری موجود را در یک ارتباط مستمر و دائمی داشته باشیم و این شبکه را سازماندهی کنیم که ارتباط غیرحضوری برقرار شود تا بتوان نظرات گروه‌های تخصصی را دریافت کرد.طرح دیگری نیز داریم که کشور صاحب یک خانه اقتصاددانان شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در نشست هم اندیشی با اقتصاددانان جوان با اشاره به اینکه  وزارت اقتصاد از کارشناسان زیادی برخوردار است، ولی نمی توان تنها به این بخش اکتفا کرد گفت؛ باید از چشمه های جوشان اندیشه خارج از وزارتخانه نیز استفاده شود. دلیلی ندارد که کارشناسان بیرون از وزارتخانه نخواهند برای برون رفت از مشکلات مشارکت کنند. برای این کار هسته های اندیشه ورزی شکل گرفت، ولی ظرفیت این بخش نیز محدود است.

فرهاد دژپسند با بیان اینکه وزارت اقتصاد برای تشکل خانه اقتصاددانان جوان کمک می کند، افزود: ما می خواهیم جریان فکری موجود را در یک ارتباط مستمر و دائمی داشته باشیم و این شبکه را سازماندهی کنیم که ارتباط غیرحضوری برقرار شود تا بتوان نظرات گروه‌های تخصصی را دریافت کرد.طرح دیگری نیز داریم  کشور صاحب یک خانه اقتصاددانان شود. در این زمینه وزارتخانه برنامه ریزی کرده و پیش بینی ها در حال انجام است.

او با بیان اینکه ما باید در اقتصادکلان ایده‌های نو داشته باشیم تصریح کرد: نمی‌خواهیم تورم در وضعیت بد و رها شده بماند، ولی نمی‌خواهیم سرمایه‌گذاری و تولید آسیب ببیند و آسیب تورمی در این بخش باید به حداقل برسد. حمایت از تولید طبیعی است آثار تورمی دارد. وزارتخانه متولی تنظیم سیاست‌های اقتصادی کشور است و در زمینه اشتغال نیز باید ورود کند و مدل‌هایی را برای ارائه تعریف کند.

وی با اشاره به لزوم مولدسازی دارایی های دولت گفت: دولتی که بر روی گنج نشسته اگر در بخش نفت دچار مشکل شود به چالش خواهد خورد. در حال حاضر یک بخش عمده گرفتاری ها به روش ها و افکار سنتی بر می گردد و ما در این زمینه ها و نوسازی تفکر اقتصادی مشکل داریم.مرگ می توان در این دوره بحث اقتصاد دیجیتال را مطرح نکرد؟ ما برای حل مشکلات نیازمند عقل جمعی هستیم. کشورهای دیگر در تعریف ابزار مالی اسلامی در بورس پیشرفت داسته اند ولی ما از آنها تنها استفاده می کنیم.

وی با  اشاره به اینکه در بحث بلاک چین که توسط کمیسیون اقتصادی دولت صورت می گیرد فاصله تفکرات زیاد است و عده ای نادانسته و از روی ترس مقاومت می کنند،گفت: ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم و ما برای شناسایی آنها نیازمند بسیج عقلی هستیم.ما معافیت مالیاتی را در زمانی دادیم و امروز ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی از پرداخت مالیات معاف است و ما باید این رویه ها را اصلاح می کردیم.بد است که به نقطه ای رسیدیم که عددی خاص هزینه های دولت باشد و نتوان آن را کاهش داد.  همه ما از کمبود سرمایه ناراحتیم ولی با بهره ور کردن دارایی های داخلی رشد اقتصادی تا ۶ درصد خواهد رسید. پس برای پیشرفت بیشتر نیازمند تامین مالی خارجی هستیم و سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این بخش بسیار حایز اهمیت است.

وی با طرح این سوال که چرا در سالی که ۱۲.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی تصویب می شود حدود ۴۰ درصد آن به میزان ۵ میلیارد دلار نهایی و عملیاتی شد؟ افزود: آیا می توان امیدوار بود شرایط سرمایه گذاری بهتر شود؟ امروز پاهای سرمابه گذاری در غل و زنجیر گیر کرده و توان پرش ندارد. البته فساد اقتصادی هم در کنار مجوزهای بی شمار و مقررات بسیار زیاد در کنار لیست بلند مسائل دست و پاگیر وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها