رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: از آنجایی که جابجایی مسافر از جاده به ریل سالانه 350 میلیارد ریال صرفه جویی ایجاد می کند و از طرف دیگر در بحث آلایندگی و مصرف سوخت تاثیر مثبتی دارد اجرای این پروژه ها در اولویت قرار دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به همراه مدیرعامل و هیات مدیره راه آهن از ایستگاه راه آهن تهران و کارخانه جات تعمیر واگن های قطارهای مسافری بازدید کردند. سعید محمدزاده مدیرعامل شرکت راه آهن با اشاره به اینکه پروژه های اتصال راه آهن حومه به مترو در چند محل در حال اجرا است، گفت: با پایان این پروژه مسافران می توانند در چند نقطه از جمله خط آزادگان، ایستگاه ری و جوانمرد وارد حمل و نقل قطار شهری شوند که از این طریق بخشی از ترافیک شهری نیز کاهش می یابد.

محمدزاده با بیان اینکه دولت و مجلس همان اعتبارات سال 97 را برای سال 98 در نظر گرفته است، افزود: با توجه به اینکه پروژه های ریلی از نظر زیرساخت اهمیت بالایی دارند با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب، 15 درصد سهم دولت از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شود.

رییس کمیسیون عمران مجلس در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با تاکید این موضوع که 15 درصد سهم اعتباری دولت برای اجرای پروژه های حوزه ریل از طریق صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد، افزود: از آنجایی که جابجایی مسافر از جاده به ریل سالانه 350 میلیارد ریال صرفه جویی ایجاد می کند و از طرف دیگر در بحث آلایندگی و مصرف سوخت تاثیر مثبتی دارد اجرای این پروژه ها در اولویت قرار دارند.

رضایی با تاکید بر اینکه امروز 50 درصد ظرفیت راه آهن کشور بکار گرفته شده است، افزود: در حال حاضر ساخت واگن قطار با همکاری شرکت های بخش خصوصی باید در دستور کار قرار بگیرد،  هرچند این شرکت ها نیازمند حمایت هستند و دولت باید با فراهم  کردن بستر همکاری این شرکت ها با شرکای خارجی ساخت واگن در کشور را رونق ببخشد.

سعید رسولی عضو هیات مدیره راه آهن تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج نیز درباره پروژه اتصال قطار حومه به مترو، گفت: این پروژه یکساله در حال اجرا است و اگر اعتبارات مورد نیاز آن تامین شود تا چند ماه آینده افتتاح خواهند شد.

او با بیان اینکه 10 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه نیاز است، تصریح کرد: برای اجرای این پروژه ردیف بودجه ای وجود نداشته و از منابع اعتباری مجموع پروژه های راه آهن تامین اعتبار شده است و از آنجایی که با همکاری شهرداری ساخت خطوط اتصال در حال ساخت است بخش بیرونی این ایستگاه توسط شهرداری تهران انجام می شود.