مرتضی براری گفت: ساخت ماهواره از اواسط دهه هفتاد در کشور با همکاری شرکای خارجی آغاز شد و سال 87 ایران با پرتاب ماهواره جز 9 کشور دنیا قرار گرفته بود و امروز ایران در صنعت فضایی رتبه نخست منطقه و رتبه 11 دنیا قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، 14 بهمن به عنوان روز فناوری فضایی کشور نامگذاری شده که به مناسبت پرتاب نخستین ماهواره کشور به نام امید در سال 87 بوده است و این سال به عنوان مبدای برای آغاز دستاوردهای جدید در حوزه فضایی شد.

صمیمی رییس پژوهشگاه فضایی کشور در مراسم روز ملی فضایی با اشاره به اینکه صنعت فضایی ایران یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است، گفت: امسال در حالی این روز را جشن می گیریم که واژه های جدیدی همچون خدمات فضا پایه، اپراتور ماهواره خصوصی، صندوق های وی سی به این صنعت اضافه شده است. در میان این تغییرات پژوهشگاه نیز جایگاهی را برای خود تعریف کرده است که بر مبنای اهداف خود هسته ای دانا را تشکیل داده که متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر است. همچنین با 13 دانشگاه برتر کشور و 120 استاد برتر همکاری نزدیکی دارد که زمینه طراحی و ساخت ماهواره همکاری های انجام می شود.

او با اشاره به اینکه آماده ارائه خدمات فضایی به همه بخش ها هستیم، تصریح کرد: در حال حاضر روی خدمات سنجش از دور تمرکز کرده ایم و با وزارت نیرو، کشاورزی و سازمان برنامه برای رصد کردن سطح زیرکشت و... همکاری می کنیم.

تدوین نقشه راه صنعت فضایی تا 1404

در ادامه این مراسم، مرتضی براری رییس سازمان فضایی کشور با اشاره به اینکه ساخت ماهواره از اواسط دهه هفتاد در کشور با همکاری شرکای خارجی آغاز شده بود، گفت: سال 87 ایران با پرتاب ماهواره جز 9 کشور دنیا قرار گرفته بود و امروز ایران در صنعت فضایی رتبه نخست منطقه و رتبه 11 دنیا قرار دارد.

او با بیان اینکه ایران از نیروی انسانی توانمند در زمینه صنعت فضایی دارد، افزود: در چرخه فضایی کشور شش رکن اساسی وجود دارد که با توان بومی به آن دست پیدا کرده ایم و امیدواریم با تعاملات بین المللی آن را توسعه دهیم.

او با تاکید بر اینکه در سال های گذشته تثبیت چرخه فضایی و کاربردی سازی آن بوده است، اظهار کرد: در حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی با همکاری کارگروه های فضایی نقشه راه تا افق 1404 تدوین شده که به زودی در شورای عالی فضای مطرح و بررسی خواهد شد.

او با بیان اینکه کنسرسیوم های در صنعت فضایی هستیم، تصریح کرد: در دنیا ماهواره های سنجشی به صورت اپراتوری در دنیا فعالیت می کنند و از آنجایی 23 درصد صنعت فضایی کشور آزادسازی شده، امیداوریم سرمایه های بخش خصوصی به این بخش است.

او با اشاره به دو چالش صنعت فضایی کشور تصریح کرد: یکی از این دغدغه ها بحث وابستگی به بودجه بوده و دیگری موضوع بازار برای ارائه خدمات است که نقش مهمی در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

او با اشاره به اینکه رشد صنعت فضایی کشور در دنیا 6.5 برابر رشد معمول اقتصادی بوده است، اظهار کرد: در راستای توسعه ارائه خدمات تلاش کردیم تا اطلاعات پایش روزانه را برای دستگاه های دولتی فراهم کرده ایم و زمینه فعالیت استارت آپ ها در این بخش فراهم کرده ایم، به طوری که آزادسازی داده های فضا پایه را در اولویت قرار دادیم.

براری با تاکید بر اینکه همکاری با سازمان های بین المللی در صنعت فضا بسیار موثر است، گفت: از این هفته ایران به عنوان رییس کمیته فضایی گروه 77 انتخاب شده که نقش وزارتخانه بسیار موثر بوده است.