موج

عضو هیات مدیره مرکز تحقیقات فضایی در گفتگو با موج مطرح کرد

امید شکوفا گفت: طبق ارزیابی های مرکز تحقیقات فضایی کشور آمار مصرف 90 درصدی آب در بخش کشاورزی تایید شده و دلیل این میزان افزایش مصرف بی رویه آب کشت محصولات آب بر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، عضو هیات مدیره مرکز تحقیقات فضایی کشور در حاشیه تور رسانه ای از دستاوردهای فضایی کشور در گفتگو با موج ضمن اشاره به اینکه به دنبال کاربردی کردن تحقیقات فضایی هستیم گفت: امنیت غذایی، امنیت آب و انرژی اولویت های این تحقیقات است، از این رو بحث کاشت غیر مجاز محصول برنج بررسی شد و اطلاعات آن در اختیار مسئولان قرار گرفت.

امید شکوفا با بیان اینکه در زمینه میزان آب های سطحی و زیر زمینی پرداخت شده و به زودی داده های آن منتشر می شود.

او با بیان اینکه در حال حاضر سطح زیر کشت پنج محصول استراتژیک گندم، برنج، ذرت، کلزا  و یونجه ارزیابی شده است، تصریح کرد: در برخی استان ها با وجود اینکه مشکل آب دارند محصولات آب بر مصرف می کنند، از این رو اطلاعات بدست آمده در این بخش به مسئولان تصمیم گیر داده شده است و در بخش محیط زیست و آلودگی هوا پژوهش های در دست اجراست که به زودی در اختیار مسئولان قرار خواهد گرفت.

او با تاکید بر اینکه جلوگیری از مصرف بی رویه آب از جمله اقداماتی است که مسئولان با استفاده از این داده ها می توانند در دستور کار قرار دهند، تصریح کرد: در حال حاضر داده های بدست آمده در زمینه مصرف آب کشاورزی حکایت از این دارد که تقریبا 90 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی و در بخش شرب نیز نزدیک به 7 درصد آب مصرف می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج