موج

دکتر سید امین اله تقوی؛

رییس واحد ارزیابی موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور گفت : نگاه مدیران سیاسی و اجتماعی استان‌های پیرامون دریای خزر به مقوله اشتغال در پهنه آبی خزر باید اصلاح شود چرا که ظرفیت اشتغال زایی در دریای خزر محدود است.

به گزارش خبرگزاری موج، دکتر سید امین اله تقوی اظهار داشت: دریای خزر یک منبع محدود است که اشتغال زایی ناشی از بهره برداری منابع آبزی آن سقف مشخصی دارد.
وی بیان کرد: اینکه توقع داشته باشیم تمام حاشیه نشینان برای اشتغال دل به دریا بزنند رویه ای نادرستی است و هر گونه بهره برداری در دریا خزر باید ضابطه مند و بر اساس اصول علمی باشد.
تقوی ادامه داد: در مدیریت مطلوب منابع آب دریای خزر باید بهره برداران محلی در مدیریت نقش اجرایی و ملموس داشته باشند .

وی گفت: منابع آبزیان خزر ثروتی ملی است که علاوه بر در اختیار بودن جوامع محلی، امانتی برای نسل های آتی نیز محسوب می شود.

مشاور رییس و عضو ارشد موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور گفت: اعتبارات و هزینه های دولت تدبیر و امید در بخش شیلات و مدیریت منابع آبی در دولت های پس از انقلاب بی نظیر بوده اما همیشه هزینه های کلان و اعتبارات در بخش مدیریت منابع آبزی دستاورد های مطلوب و ایده ال ایجاد نمی‌کند.

وی تأکید کرد هر چند برای مدیریت منابع آبزی باید شرایط اقتصادی اجتماعی و سیاسی بهره برداران و حاشیه‌نشینان خزر در نظر گرفته شود اما باید با اصلاح روش های سنتی مدیریت ، راهبرد اصلی بر مبنای حفظ ذخائر ارزشمند خزر برای نسل های آتی ترسیم شود.
 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج