موج

خبرگزاری موج گزارش می دهد

در حال حاضر برخی مراکز فروش گوشی و سیمکارت و یا دفاتر ارائه خدمات ارتباطی در اقدامی عجیب با مشترکان موبایل تماس گرفته و با ارائه پیشنهاد خرید سیمکارت های با اینترنتی با سرعت دوبرابری، هزینه پایین تر مکالمات و ... محصول را چند برابر قیمت واقعی می فروشند و مشتری در زمان مصرف متوجه دروغ بودن این اطلاعات می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، این روزها بازار سوءاستفاده برخی دفاتر و افراد از عناوین و برندها داغ شده است، به طوری که چند وقتی است که شرکت ها برای ارائه خدمات یا فروش کالاهای خود با مشترکان اپراتورهای مختلف تماس می گیرند و می پرسند که چرا برای دریافت جایزه مراجعه نکردید؟ پس از اینکه مشترک جزئیات را می پرسد، با ارائه آمار و اطلاعات غلط فرد را ترغیب می کنند تا برای خرید یک خدمات یا سیمکارت آدرس خود را بدهد تا با پرداخت هزینه به پیک در زمان مراجعه محصول را دریافت کند و در نهایت شرکت ها همان کالا را با قیمت بالاتر از قیمت معمول به مشتری می فروشند. برای نمونه با تاکید بر اینکه این سیمکارت دارای اینترنت با سرعتی دو برابر سایر سیمکارت هاست یا امکان تماس تصویری دارد محصول را گرانتر به مشتری می فروشند. از آنجایی که این شرکت ها در زمان تحویل سیمکارت هزینه را دریافت می کنند، پس از اینکه در زمان مصرف متوجه می شوند که از آن ها کلاهبرداری شده نمی توانند اقدام خاصی انجام دهند و در همان زمان با اپراتور اصلی تماس می گیرند و با این جواب روبرو می شوند که این اقدام از طرف اپراتور نبوده است و از شرکت فروشنده شکایت کنید.

این فرایند که از سوی شرکت های مختلف، دفاتر خدمات ارتباطی و ... انجام شده است، باعث اعتراض اپراتورها نیز شده است، به گونه ای که امروز پرونده های بسیاری علیه این شرکت ها تشکیل شده ، اما از آنجایی که تعداد این شرکت ها افزایش یافته و حتی برخی افراد حقیقی نیز اقدام به فروش سیمکارت از این طریق کرده اند، اپراتورها نمی توانند این حجم از شکایت را پیگیری کنند و مشترک ها از این اقدام کلاهبردارانه آسیب می بینند، از این رو مشترک ها باید آگاهانه از افرادی که برای عرضه سیمکارت یا خدمات تماس می گیرند جزئیات اطلاعات را بپرسند و در همان ابتدا از اپراتورها پیگیری کنند.

البته تفاوت هایی نیز در ارائه خدمات اپراتورها با شرکت هایی که از اسم برندها سوءاستفاده می کنند وجود دارد؛ برای نمونه اپراتور همراه اول پیش از ارائه هر نوع خدمات جدید یا پیشنهاد خرید محصول پیامکی با عنوان همراه اول ارسال می کند و پس از آن پیگیری ها از طریق شرکت دولتی پست انجام می شود، نمونه بارز آن تعویض سیمکارت های معمولی با یوسیم بود که مخاطبانی که گوشی آن ها این نوع خدمات را پوشش می داد پس از اینکه پیامکی از طریق همراه اول دریافت می کردند، کارشناسان اداره پست برای تحویل سیمکارت و در اختیار گرفتن مشخصات مشترک تماس می گرفتند و در نهایت سیمکارت جدید بدون هیچ گونه هزینه ای در اختیار مشترک قرار می گرفت.

حال این وضعیت را با فروش سیمکارت با روش های کلاهبرداری مقایسه کنید که فرد با وعده دریافت سیمکارت با قابلیت های ویژه تشویق به خرید می شود و در نهایت سیمکارتی با قیمتی بالاتر از حد معمول دریافت می کند که پس از سفارش خود مجبور به پرداخت هزینه پیک نیز می شود.

در ارزیابی این اقدام چند مقوله مورد توجه هست؛ نخست اینکه آیا هر شرکتی می تواند به نام برندهای معتبر محصول یا خدماتی ارائه کنند که در این مسیر گاهی تخلفاتی نیز سر می دهد که به نام شرکت های اصلی نوشته می شود.

یکی دیگر از همین اتفاقات ارائه سرویس خدمات پس از فروش است که شرکت های مختلف به نام برندهای معتبر خارجی تبلیغ و با مشتریان ارتباط برقرار می کنند. در این فرایند مشتریان وقتی خدمات مناسبی دریافت نمی کنند و حتی با هزینه های بالا و سرسام آور روبرو می شوند اعتراض و حتی شکایت آن ها به شرکت اصلی راه به جایی نمی برد. بنابراین نباید اجازه داده شود که سایت ها و شرکت های که در زمینه ارائه خدمات یا فروش یک محصول خاص شکل می گیرند بدون مجوز شرکت اصلی محصولات و خدماتی ارائه کنند. از این رو دستگاه های نظارتی باید جدی تر به این مقوله ورود کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج