وزیرجهادکشاورزی گفت: در سال جاری شاخص انتخاب کشاورزان نمونه فقط بحث کمیت نبوده و مسائلی مانند مباحث محیط زیستی، بهره وری آب، کیفیت و غیره نیز به عنوان شاخص انتخاب مطرح است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، در این مراسم که روز سه شنبه 11 دی ماه با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، روح اله خدارحمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی، معاونان وزیر، مدیران ادارات و نهادهای مرتبط و فعالان و بهره برداران نمونه بخش کشاورزی با شعار «کشاورزی دانش بنیان، رکن اقتصاد مقاومتی» در سالن فجر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، حجتی اظهار داشت: کشاورزان نمونه ثابت کرده اند که اگر تولید سایر کشاورزان را به اندازه یک سوم تولید نمونه‌های کشوری برسانیم، علاوه بر خودکفایی، مشکل کم آبی هم رفع می شود.

وی با اشاره به اینکه برخی سخنان دلسوزانه درباره توقف تولیدات کشاورزی برای حفاظت از محیط زیست قابل قبول نیست، اظهار داشت: در سایه تلاش و به کارگیری فناوری ، دانش و استفاده از ابزارهای موجود دستاوردهای خوبی در این بخش ایجاد شده است.

حجتی افزود: تنها شاخص میزان کمی تولید مد نظر نیست بلکه مسایل زیست محیطی، سلامت غذایی و بهره وری آب هم مورد توجه کشاورزان قرار دارد.

وی با تاکید بر این که تولید و تولید کننده بیش ازهرچیز باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت:در شرایطی که می توانیم نیاز کشور را در داخل تأمین کنیم،نباید در بازارهای خارجی دنبال غذا باشیم.

حجتی خاطرنشان کرد: در سال جاری شاخص انتخاب کشاورزان نمونه فقط بحث کمیت نبود و مسائلی مانند مباحث محیط زیستی، بهره وری آب، کیفیت و غیره نیز به عنوان شاخص انتخاب مطرح بود.

این گزارش می افزاید: در این مراسم همچنین کاظم خاوازی، معاون وزیرجهادکشاورزی طی سخنانی اظهارداشت: امسال حدود ۱۵۰۰ نفر برای انتخاب نمونه های کشاورزی داوطلب شدند که از میان آنها ۱۵۸ نفر در زیربخش های مختلف دام و طیور، زراعت و باغبانی، شیلات و آبزیان، ترویج و آموزش کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری، مکانیزاسیون، آب و خاک، تشکل های بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و بازرگانی بوده است.

وی با بیان اینکه در سالجاری علاوه بر عملکرد تولید، رعایت اصول بهداشتی و اصول فنی برای ما اهمیت داشته است، گفت: امسال نسبت به پنج سال قبل رشته های جدیدی برای انتخاب اضافه شدند به عنوان مثال در رشته های آب و خاک و سایر رشته های تخصصی 7.5 برابر رشد اتفاق افتاده است.

خاوازی افزود: امسال همچنین در ستاد انتخاب نمونه های کشاورزی توجه ویژه ای به زنان و رشته های مربوط به زنان کارآفرین، مشاغل خانگی و صندوق های خرد شد.

شایان ذکر است، بانک کشاورزی نیز با توجه به رسالت و ماموریت خود در ارتقای کشاورزی دانش بنیان و افزایش کیفیت و کمیت تولیدات بخش کشاورزی برای تامین امنیت غذایی کشور و رونق اقتصاد کشاورزی، به رسم هرساله بعد از ظهر امروز طی مراسمی از فعالان و تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی قدردانی و تجلیل خواهد کرد.