موج

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

شرکت داتیس خودرو در حالی به تعهدات خود برای تحویل خودرو مطابق با قرارداد فروش فوری اردیبهشت ماه عمل نکرده است که مشتریان وجه را به طور کامل پرداخت و طی مراجعات متعدد به این شرکت هنوز نتوانسته‌اند اطلاعات دقیقی از وضعیت آینده قرارداد خود دریافت کنند و مدیران داتیس خودرو همواره تاریخ های جدید را برای مشتریان تعیین می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازار خودروی ایران علاوه بر اینکه شاهد افزایش قیمت های نجومی است، تخلفاتی نیز از شش ماه پیش تاکنون در حال بروز بوده که هنوز نیز تبعات آن در کشور نمایان است، برای نمونه کمی بعد از اینکه ممنوعیت واردات خودرو در 2 تیر 97 اعلام شد میثم رضایی به عنوان عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان واردکنندگان خودرو با بدهی 500 میلیارد تومانی قصد خروج از کشور را داشت و مشکلات مشابه نیز از سوی برخی دیگر شرکت ها واردکننده بروز کرد و به تازگی داتیس خودرو هم با مشکلاتی مواجه شده است.

داتیس خودرو به تعهدات قرارداد پایبند نیست

برخی از مشتریان داتیس خودرو که از ابتدای اردیبهشت 97 دارای قرارداد تحویل فوری بوده اند، هنوز نتوانسته خودرویی تحویل بگیرند. حال برای آگاهی از وضعیت انعقاد قرارداد این شرکت با مشتریان به روند فعالیت آن از ماه های پایانی سال گذشته می پردازیم. در واقع شرکت داتیس خودرو در حالی تحویل فوری خودروی آلانترا فول را متعهد شده است که طبق نامه ای گمرک در 26 فروردین 97 که فهرست ثبت سفارش های خودرو از 10 بهمن 96 تا 24 فروردین 97 را منتشر کرده، شرکت داتیس خودرو هیچ‌گونه ثبت سفارشی انجام نداده است. در واقع مطابق فایل الحاقی دفتر صادرات و واردات از 986 مورد ردیف ثبت سفارش هیچ کدام متعلق به شرکت داتیس خودرو نبوده است.

داتیس

نکته ای دیگری که درباره واردات خودروی این شرکت حائز اهمیت بوده این است که داتیس خودرو سال 96 از طریق یک تیونینگ آلمانی- سوئدی درصدد واردات خودروی سواری ولوو به ایران شد و بعد مسئولان شرکت ولوو اعلام کردند که داتیس خودرو نمایندگی ولوو را ندارد و در همان زمان این شرکت حاشیه های زیادی داشت، زیرا یکی از شروط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات خودرو داشتن نمایندگی رسمی و با شرط ارائه خدمات مناسب پس از فروش بود که اقدامات این شرکت نشان داده که در قالب شرکت های غیر نماینده دست به انعقاد قرارداد و تعریف خدمات همچون یک نماینده رسمی زده است.

عدم پایبندی به تعهدات قرارداد

آنچه که مربوط به حاشیه های اخیر این شرکت می شود انعقاد قرارداد تحویل فوری الانترا فول است که با توجه به قراردادی که یکی از مشتریان این شرکت در اختیار خبرنگار خبرگزاری موج گذاشته است، داتیس خودرو باید 45 روز بعد از 27 اردیبهشت ماه خودروی مشتری را تحویل می داد، اما تا امروز نه تنها خودرویی تحویل نداده بلکه پاسخ درستی نیز به خریدار داده نشده، در شرایطی که فرد در زمان انعقاد قرارداد مبلغ 150 میلیون تومان به صورت نقدی به حساب این شرکت واریز کرده و بند 3 قرارداد نیز تأکید کرده است که از زمان امضای قرارداد تا مدت 45 روز شرکت مهلت دارد تا خودرو را به مشتری تحویل دهد. هرچند این شرکت در ماده 20 قرارداد اعلام کرده که در صورت بروز ممنوعیت واردات خودرو شرکت در وهله اول باید موضوع را کتباً به اطلاع مشتری برساند و بعد از آن قرارداد با وضعیت فورس ماژور به حالت تعلیق درآید و در نهایت بعد از گذشت 30 روز از آن تاریخ هر یک از طرفین می توانند قرارداد را فسخ کنند و فرد حق دریافت وجوه دیگری به‌جز مبلغ مندرج در قرارداد را ندارند. اما خود شرکت به این بند قرارداد پایبند نبوده است، حال با در نظر گرفتن این شروط و با توجه به اینکه از 2 تیرماه واردات خودرو ممنوع شده این شرکت در نهایت تا 2 مردادماه باید قرارداد را در وضعیت فورس ماژور قرار می داد و در نهایت قرارداد را فسخ می کرد.

داتیس

داتیس

 

برخی از مشتریان شرکت داتیس خودرو تا این لحظه جوابی از سمت این شرکت واردکننده خودرو نگرفته اند و حتی زمانی که پیگیر قرارداد و گرفتن مطالبات خود از این شرکت شدند پاسخی از سمت شرکت داتیس خودرو دریافت نکردند؛ بطور مثال یکی از مشتریان این شرکت که برای پیگیری وضعیت خودرو ثبت نامی خود با یکی از کارکنان داتیس خودرو تماس گرفته و تقاضای جلسه حضوری با نمایندگان شرکت می کند که طی مکالمه تلفنی به وی گفته می شود شعبه فرجام به دلیل برخی مشکلات پلمب شده است و برای پیگیری کارتان به نمایشگاه داتیس واقع در تهرانپارس مراجعه کنید.

مشتری بعد از حضور در نمایشگاه داتیس خودرو متوجه می شود هیچ گونه هماهنگی برای این جلسه صورت نگرفته و تمامی پرسنل از حضور این شخص برای تعیین تکلیف قراردادش در نمایشگاه این شرکت بی خبر بودند و به گونه ای مشتری را برای رسیدن به حق خود در هزار توی این ساختمان و آن نمایشگاه اسیر کرده اند. 

بنابراین گزارش شرکت داتیس خودرو در اردیبهشت ماه باوجود آگاهی از شرایط کشور و تورم نرخ ارز همچنان طبق روال گذشته اقدام به فروش خودرو کرده و در زمان ممنوعیت واردات خودرو به مفاد قرارداد عمل نکرده و همچنان مشتریان را سرگردان نگهداشته است.

 

بیشتر بخوانید:

سرگردانی مشتریان داتیس خودرو با وجود تکمیل وجه/قصه ادامه دار واردات خودرو+سند

مفتوح شدن 20 پرونده قضایی در رابطه با پیش­ فروش خودرو/داتیس خودرو با 100 شاکی، تبلیغات انجام داده است!

شرکت داتیس خودرو با دستور قضایی پلمب شد

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج