یزدان سیف گفت:در بخش کالاهای اساسی در ۹ ماه اول امسال تا ۲۵ آذر ۱۵ میلیون تن کالا وارد کشور شده است. از این رو در مقوله کالاهای اساسی می‌توانیم الگوهای با سلایق متخصصان لجستیک پیاده‌سازی کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم گرامیداشت هفته حمل‌ونقل با اشاره به اینکه مهمترین رکن رقابت‌پذیری در جوامع، بهره‌وری است، گفت: تنها نکته‌ای که هزینه‌های تمام شده ما را کاهش می دهد هزینه مبادله است.

یزدان سیف با تاکید بر اینکه در بخش کالاهای اساسی در ۹ ماه اول امسال تا ۲۵ آذر ۱۵ میلیون تن کالا وارد کشور شده است، افزود: این مقدار نسبت به منابع، حجم اندکی است. امروز در بخش حمل‌ونقل دریایی از کرانه‌ها برای حمل داخلی استفاده نمی‌کنیم، در استان‌های مصرف‌کننده گندم که کرانه دارند نظیر هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و گیلان ۱.۲ میلیون تن جابه‌جایی گندم به این مقاصد وجود دارد، اما ظرفیت حمل کرانه‌ای فراهم نیست.

او با اشاره به اینکه در مقوله کالاهای اساسی می‌توانیم الگوهای با سلایق متخصصان لجستیک پیاده‌سازی کنیم، تصریح کرد: کالاهای اساسی از خوزستان سوار کامیون می‌شود و به سیستان، بوشهر و فارس می‌رود این در حالی است که می توان این بار را از طریق دریا جابجا کرد.از این رو از سازمان بنادر و دریانوردی می‌خواهیم سهم کالای اساسی در بنادر را برای ما مشخص کند.