موج

سید جواد حسینی کیا در گفتگو با موج؛

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن گفت: در شرایط کنونی بخشی از تورم ناشی از ضعف های درونی اقتصاد کشورمان است که متاثر از مشکلات نظام بانکی ربوی است و باعث شده امروز برخی بنگاه ها برای تسهیلات نرخ سود تصاعدی بالا و گاهی تا 35 درصد بپردازند.

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به تحریم ها ارزش پول ملی کاهش یافته است، گفت: در شرایط کنونی به واسطه تغییراتی که در اقتصاد کشور به وجود آمده، بنگاه های اقتصادی از نظر سرمایه در گردش با چالش های مواجه شده اند، از این رو دولت باید تسهیلات جدیدی را برای افزایش نقدینگی صنایع در نظر بگیرد.

سید جواد حسینی کیا با تاکید بر اینکه تدابیری باید برای حفظ توان صنعتی کشور اتخاذ شود، تصریح کرد: تولیدکننده ها توان بالای برای تداوم تولید ندارند و فروش محصولات آن ها به صورت نقدی انجام نمی شوند و گاهی 5 ماه طول می کشد تا منابع حاصل از فروش به آن ها بر گردد، بنابراین در چنین شرایطی بانک ها باید در مسیر حمایت از صنایع گام بردارند، هرچند امروز مشکلات زیادی در نظام بانکداری کشور وجود دارد.

 او ضمن بیان اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی از 17 تا 18 درصد آغاز می شود، افزود: این نرخ ها در یک روند تصاعدی بالا می روند و در برخی موارد ممکن است بنگاه ها سود 35 درصدی برای تسهیلات بانکی پرداخت کنند و این موضوع نه تنها به اقتصاد بنگاه ها، بلکه به اقتصاد ملی نیز آسیب می زند. به عبارت دیگر در حال حاضر نظام بانکی ما ربوی است و باید اصلاحاتی را در ساختار نظام بانکی انجام دهیم و اگر امروز در کشور تورم وجود دارد و زمینه آن نقدینگی بالاست، بخشی از این مسئله ناشی از ضعف نظام بانکی است.

او با تاکید بر اینکه امروز 1700 هزار میلیارد نقدینگی در جامعه وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر اقتصاد کشور متاثر از فشار تورم ناشی از تحریم ها قرار گرفته است و بنگاه های تولیدی با چالش کمبود سرمایه در گردش مواجه هستند و بهترین تدبیر این است که تسهیلات بانکی هرچه سریعتر برای این صنایع در نظر گرفته شود.

خبرگزاری موج به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری مراجعه کرده و پاسخ معظم‌ُله به استفتاءهای انجام شده مربوط به احکام بانکداری اسلامی را منتشر کرده که در ادامه می خوانید:

 در صورتی که بانک‌ها برای دادن وام شرط کنند که وام گیرنده، مبلغی اضافی بپردازد، آیا فرد مکلّف برای گرفتن چنین وامی باید از حاکم شرع یا وکیل او اذن بگیرد؟ آیا گرفتن این وام در صورت عدم ضرورت و نیاز، جایز است؟

اصل وام گرفتن مشروط به اذن حاکم شرع نیست، حتی اگر از بانک دولتی باشد و از نظر حکم وضعی صحیح است هرچند ربوی باشد، ولی در صورت ربوی بودن، گرفتن آن از نظر تکلیفی حرام است؛ چه از مسلمان گرفته شود یا از غیر مسلمان و چه از دولت اسلامی بگیرد یا از دولت غیر اسلامی؛ مگر آن‌که به حدی مضطر باشد که ارتکاب حرام را مجاز کند و گرفتن وام حرام هم با اذن حاکم شرع حلال نمی‌شود، بلکه اذن او در این رابطه موردی ندارد ولی شخص می‌تواند در این صورت برای این‌که مرتکب حرام نشود پرداخت مبلغ اضافی را قصد نکند، هرچند بداند که آن را از او خواهند گرفت و جوازِ گرفتن وام در صورتی که ربوی نباشد اختصاص به حالت ضرورت و نیاز ندارد.

نظر  آیت‌الله نوری همدانی درباره ربا

 آیت‌الله نوری همدانی پیش از این در سخنانی درباره ربا در فعالیت‌های بانکی تاکید کرده اند: ربا، گناه کبیره‌ای است که در اسلام حرام است. اگر در مقابل یک قرض، پول بیشتری گرفته شود، حرام و ربا است و متأسفانه این کار در بانک‌های ما انجام می‌شود.

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره سود بانکی

آیت الله مکارم شیرازی در این زمینه گفته است سود بانکی در کشورهای غربی بین ۴ تا ۶ درصد است؛ اما در بانکداری اسلامی تا ۲۸ درصد از مردم سود می‌گیرند و اخیرا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که تا ۳۵ درصد هم سود گرفته می‌شود؛ آن هم در قالب عقود شرعیه. برخی خیال می‌کنند که مشکل بانکداری امروز ما فقط جریمه و دیرکرد است؛ ولی در اصل با مشکلات بسیاری روبه روست؛ امروز بخش بسیاری از مطالبات بانک‌ها از سرمایه‌داران است و متاسفانه تسهیلات کلان در اختیار آنان قرار داده شده و طبعا کارخانه‌های متوسط و ضعیف‌تر از دریافت تسهیلات جا مانده‌اند. یکی از درآمدهای بانک‌ها، حساب جاری مردم است که از این پول، به دیگران وام داده شده و سود ۲۵ تا ۳۰ درصدی گرفته می‌شود و درآمد آن در جیب بانک قرار می‌گیرد؛ در حالی که اصل پول برای مردم بوده است.

نظر آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی درباره ربا 

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی نیز از دیگر مراجعی است که در این زمینه گفته که اگر بانک‎ها مطابق قانون بانکداری بدون ربا عمل کنند، وام آن‎ها ربوی نمی‎شود؛ لکن متأسفانه برخی از مسؤولان بانک‎ها بدون توجه به قانون، عمل می‎کنند و مشتریان نیز آگاهی به مسائل شرعی وام ندارند، در نتیجه وام آن‎ها ربوی و حرام می‎گردد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

نظرسنجی

آیا شما بسته حمایت معیشتی دولت را دریافت کرده اید؟
نتایج