رییس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی از اجرای طرح ملی همگام با کشاورز در ۷ هزار روستای کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، محمدرضا جهانسوز در نشست خبری طرح ملی بسیج همگام با کشاورز را تشریح و عنوان کرد: طرح در ابتدا به عنوان علمی سازی کشاورزی شکل گرفت و حدود ۸ هزار روستا را در بر گرفت و ۲۹۳۵ مربی کشاورزی شبکه سازی شدند.

وی ادامه داد: این طرح از سال ۹۲ به طور مشترک اجرا شد و امسال تکمیل شد و از سطح تفاهم نامه به توافق نامه ارتقاء پیدا کرد.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی از موفقیت طرح همگام با کشاورز در ۲۲ هزار نقطه خبر داد و افزود: این موفقیت به ۲۲ هزار نقطه خواهد رسید و تعداد روستاها را به ۴۰ هزار روستا خواهیم رساند.

جهانسوز خاطر نشان کرد: ۵۰ عنوان کتاب در دست کار داریم و ۱۱ عنوان کتاب چاپ شده و راهنمای پرورش دام های سبک که فرصتی است تا راهنمای کشاورزی بومی سازی توسعه یابد.

وی تصریح کرد: در تهیه کتب اکثر دست نامه های منحصر به فرد دنیا در دو محصول ویژه از جمله گندم و کلزا مورد بررسی های دقیق قرار گرفتند.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی همچنین عنوان کرد: امروز یک دستنامه منحصر به فرد برای گندم و کلزا در دست بهره برداری است.

در ادامه کاظم خاوازی رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی گفت: در بخش تولید منابع و محتوا برای آنکه بهره برداران بتوانند از انتقال دانش کشاورزی استفاده کنند نیازمند دستنامه بودیم و سالانه ۱۰۰ دستنامه موضوعی و محصولی را در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

وی ادامه داد: امسال ۱۰۰ اپلیکیشن را برای سهولت بهره مندی کشاورزان رونمایی می کنیم.

رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی در پاسخ به پرسش خبرنگار موج مبنی بر نقش تحریم ها در محصولات کشاورزی اظهار کرد: در محصولات راهبردی به دلیل برنامه ریزی های یکصد ساله تاثیر تحریم ها اندک خواهد بود.

وی با اشاره به تامین واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سال ۹۷ خاطر نشان کرد: سال آینده در تولید واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان با کمک موسسه سرم سازی رازی و بخش خصوصی خودکفا می شویم.

جهانسوز همچنین در مورد تحقیقات موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تحقیقات حوزه کشاورزی و نتایج آن امسال در تحریم ها کشور را نجات داد و سال آینده هم در گندم و کلزا خودکفا خواهیم بود و امسال نیز مشکلی نداریم.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار موج، اعلام کرد: طرح همگام با بسیج تلاش کرد تا فاصله عملکردی ۲ تا ۲۱ برابری میان کشاورزان نمونه و متوسط را کاهش دهد.

جهانسوز یادآور شد: کشاورزی علمی تفاوت های عملکردی کشاورزان را کاهش می دهد و تا کنون ۶ هزار کشاورز را آموزش دادیم و با دید تسهیل گری موفق به آموزش های تسهیل گری به ۵ هزار کشاورز شدیم.

وی همچنین بیان از افزایش ۳۰ درصدی اضافه محصول کشاورزان در اجرای طرح همگام با کشاورز خبر داد و افزود: کشاورزانی که خوب کار کردند تا ۳۰ درصد اضافه محصول گرفتند در شرایطی که سخت بود و چنین موفقیت عملکردی حاصل شد.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی همچنین تاکید کرد: طبق شعار جهانی تلاش ما ایجاد لبخند بر چهره کشاورزان و به یاری خداوند ایجاد لبخند رضایت مقام معظم رهبری است.

در نشست توافقنامه عملیاتی طرح ملی بسیج همگام با کشاورز در ۷ هزار روستا بین سازمان تحقیقات کشاورزی و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی امضا شد و از چهار عنوان کتاب راهنمای کاشت و داشت و برداشت سیب زمینی، راهنمای پرورش بوقلمون، راهنمای پرورش شتر و راهنمای پرورش شتر مرغ رونمایی شد.

رونمایی چهار کتاب کشاورزی