بازار طلا چند روزی است روند صعودی، اما ملایم را آغاز کرده که این موضوع تا حدودی به رشد نسبی قیمت دلار بر می گردد، از سوی دیگر روند به گونه ای پیش می رود که بازار در آینده ای نه چندان دور به ثبات خواهد رسید، اما مرز این ثبات قیمت کجاست؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، با اشاره به اینکه بازار دلار پس از اینکه قیمت دلار سرکوب شد مورد توجه سرمایه گذاران و دلال ها قرار گرفته، روند این بازار پس از یک دوره رکود قیمت، به تازگی رشد داشته است، گرچه بخشی از این رشد قیمت ناشی از افزایش نرخ دلار است که از کانال 11 هزار تومان وارد کانال 13 هزار تومان شده است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت طلا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه قیمت در بازار طلا روند صعودی را آغاز کرده است، گفت: در حال حاضر بازار طلا به سه دوره تقسیم می شود که در دوره اول افزایشی، در دوره دوم کاهشی و در دوره سوم هم تلاش برای حفظ یکنواختی بازار است که علت این نیز به ثبات بازار بر می گردد، البته بازار طلا قبلا از این ثبات برخوردار بود تا سرمایه گذاران و خریداران اطمینان لازم را برای سرمایه گذاری در این بازار داشته باشند.

عباداله محمدولی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت طلا رشد صعودی خود را آغاز کرده است، افزود: این رشد قیمت کاملاً طبیعی است، زیرا در چند ماه گذشته قیمت طلا با انس جهانی 1179 دلار دیده‌ایم و به 1240 دلار نیز رسیده بود، بنابراین این نوسانات تنها در بازار داخلی نیست و در بازار جهانی نیز وجود دارد، اما در ایران از آنجایی که نرخ دلار از ضریب قیمت اونس بازار جهانی با دلار تعیین می شود، این قیمت ها صعودی تر نشان داده می شود.

او با نگاهی به قیمت بازار طلا در روز 29 آبان تصریح کرد: امروز قیمت طلای 18 عیار گرمی 384 هزار تومان با انس جهانی 1225 دلار و قیمت دلار بازار آزاد 12700 تا 1310 هزار تومان محاسبه شده است.

محمدولی با اشاره به اینکه امروز باید به صنعت، اصناف متصل شویم تا در بازار به ثبات برسیم، تصریح کرد: امروزه بازار کشورهای همچون افغانستان، سوریه و عراق ظرفیت بالایی دارند، زیرا در این کشورها از مصنوعات طلای سنگین بیشتر استقبال می کنند، در حالی که ایرانی ها بیشتر مصنوعات ظریف طلا می خرند. از طرف دیگر امروز بازار مصنوعات طلا کاملاً در رکود است.

او با تأکید بر اینکه در کشور برنامه برای صنعت، اشتغال و صادرات وجود ندارد، تصریح کرد: این وضعیت بلاتکلیفی باعث شده ما نتوانیم در اقتصاد نقش مثبتی ایفا کنیم، به طوری که امروز میل به واردات بین مسئولان افزایش یافته است. در چنین شرایطی چگونه می توانیم شاهد رشد صنعت و اشتغال باشیم؟

نوسانات بازار طلا متاثر از سیاست های دیپلماتیک

در حال حاضر بازار طلای جهان دچار نوسانات زیادی شده است، زیرا روابط تجاری بین کشورها روند باثباتی را دنبال نمی کند و این چالش های روی ارزش ارزها نیز تأثیر گذاشته، از این رو بازار طلا مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است.

یک کارشناس بازار طلا در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار طلا کاملاً متأثر از نوسانات نرخ دلار است، گفت: در ایران علاوه بر روندی که طلا در بازار جهانی طی می کند نسبت به قیمت دلار واکنش نشان می دهد، هرچند پیش بینی این روند غیر ممکن است و تابع سیاست های دولت و تحریم های بین المللی خواهد بود، اما به نظر نمی رسد قیمت ها بیش از نرخ امروز افزایش پیدا کند، زیرا پیش از اینکه دولت سیاست مداخله گرانه ای در نرخ دلار داشته باشد قیمت ها به اوج خود رسیده بودند، امروز دیگر ظرفیتی برای افزایش قیمت وجود ندارد، مگر اینکه بار دیگر دولت بخواهد دست از مداخله در نرخ دلار بردارد و قیمت ها جهشی بالا بروند.

حمزه قوچی فرد با تأکید بر اینکه قیمت فلزات در بازار جهانی متناسب با سیاست های تجاری کشورهای بزرگ تغییر می کند، افزود: در شرایطی که تجارت بین چین، اروپا و آمریکا تسهیل شود قیمت فلزات رنگی در بازارهای جهانی کمترین تغییرات را تجربه می کنند، اما زمانی که نوسانات تجاری افزایش یافت و حتی تعرفه های جدیدی برای واردات محصولات خاص وضع شود شرایط به سمتی پیش می رود که قیمت طلا افزایش یابد.

براساس این گزارش بازار طلا همچنان روند پرنوسان خود را دنبال می کند، زیرا امروز نه تنها اقتصاد ایران بلکه بازار جهانی نیز قابل پیش بینی نیست، که بخشی از این مسئله متأثر از سیاست های ناپایدار دولت ترامپ است که همواره با کشورهای مختلف جنگ تجاری به راه می اندازد. از طرف دیگر بازار طلا در ایران نیز تحت تأثیر نوسانات قیمت دلار قرار دارد که به دلیل فشار تحریم ها افزایش یافته است و آینده آن نیز به میزان صادرات نفت ایران و روابط بین المللی ایران گره خورده است.