محمدرضا الهیار گفت: در همایش سواحل، بنادر و دریانوردی 36 کشور خارجی حضور دارند که مقدمات مذاکره شرکت های داخلی و خارجی در این زمینه نیز فراهم شده است.

معاون مهندسی و توسعه زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به موج درباره اینکه زمینه مذاکره شرکت های داخلی و خارجی در زمینه تجهیزات بنادر و دریانوردی فراهم شده است، گفت: در حاشیه همایش، نمایشگاه جانبی از تجهیزات و فناوری ها برگزار می شود که شرکت های داخلی و خارجی حضور دارند و مقدمات مذاکره و توافق برای شکل گیری همکاری فراهم شده است.

محمدرضا الهیار با اشاره به اینکه در مدیریت یکپارچه سواحل جانمایی و کاربری مناطق در نظر گرفته شده است،گفت: قرار بر این است که مدیریت کلان استانی بر مبنای مدیریت یکپارچه عمل کند تا اجماعی بین استان ها و سازمان های اجرایی به وجود آید.   

الهیار با اشاره به اینکه ایران در زمینه دریانوردی نسبت به کشورهای منطقه جلوتر است گفت: در این همایش که سیزدهمین دوره آن است و اساتید بنام این حوزه حضور پیدا می کنند، که تاکنون از 36 کشور دنیا اعلام آمادگی کرده اند، سال گذشته نزدیک به 27 کشور حضور  داشتند که در مجموع 1300 نفر در همایش شرکت کرده بودند.

او با تاکید اینکه بر اینکه نمایشگاه جانبی با حضور شرکت های مهندسی و پیمانکار برگزار می شود، گفت: اتحادیه ها و انجمن های بین المللی همچون یونسکو از برگزاری این همایش حمایت کرده اند، در داخل نیز انجمن ها و تشکل ها همکاری فعالی دارند.

او با تاکید بر اینکه ما باید طراحی سازه های خودمان داشته باشیم، گفت: پیش از این در سازه ها از استاندارهای کشورهای همچون ژاپن و آمریکا استفاده می شد که بعد از سوی مهندسان داخلی ضوابط لازم تدوین و توسط سازمان برنامه و بودجه آن را برای لازم الاجرا بودن مصوب کرد.

معاون مهندسی و توسعه زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه ایران عضو انجمن زیرساخت های آبی( پی یانگ) دارید، اظهار کرد: این انجمن که مربوط به سازه های دریایی است که تنها کشور آسیایی است که در آن حضور دارد و به عنوان بیست و دومین عضو پذیرفته شده است که راهنماییهای لازم را ارائه می دهد و در سال های گذشته از تجربیات آن برای روش های بهینه لای روبی استفاده شده است.

او با تاکید بر اینکه ایران سومین کشوری است که نرم افزار در این بخش طراحی کرده که هم اکنون به صورت پایلوت استفاده می شود، گفت: در حال حاضر دستاوردهای خوبی در این بخش بدست آمده که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است. چراکه در این همایش طرح ها و ایده های دانش بنیان ها مربوط به تجهیزات و سازه های بندری رونمایی خواهد شد.

این همایش هفتم آذر ماه با حضور کارشناسان، مسئولان داخلی و خارجی در هتل المپیک برگزار خواهد شد.