خبازپیشه گفت: در حال حاضر بخش خصوصی سالانه هزار مگاوات پروژه برق اجرا می کند که در شرایط کنونی روند اجرای آن ها را کند کرده است.

مجری طرح های نیروگاهی بخش خصوصی برق حرارتی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره روند اجرای پروژه های خصوصی برق کشور گفت: در حال حاضر بیشتر پروژه های برق با سرمایه داخلی تامین شود که سرمایه گذار 30 درصد منابع را تامین می کند و مابقی نیز از طریق صندوق توسعه ملی تامین می‌شود که معادل یورویی هزینه پروژه باید ریال تامین کند که افزایش قیمت ارز باعث کندی اجرای پروژه ها شده است.

خبازپیشه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه در هفته آینده دو طرح افتتاح خواهد شد: این دو پروژه از فروردین عملیاتی خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه نیروگاه گازی در شرایطی وارد شبکه می شوند که نیروگاه بخار و آبی توان تامین نیاز کشور را نداشته باشند، افزود: هزینه اجرای نیروگاه های بخار و گاز مشابه است.

خبازپیشه درباره روند اجرای پروژه های بخش خصوصی، گفت: سالانه هزار مگاوات پروژه برق از سوی بخش خصوصی انجام شده که تاکنون از سال 1384 نزدیک به 13 هزار مگاوات برق به شبکه برق وارد کرده اند. 

افزایش راندمان نیروگاه بهبهان

ثابتی مجری پروژه نیروگاه بهبهان گفت: نیروگاه بهبهان توسط بخش خصوصی انجام شده که دو واحد گازی 166 مگاواتی آن پیش از افتتاح شده است گفت: راندمان این نیروگاه ها بیشتر از نیروگاه دیگر سیکل ترکیبی است، درواقع راندمان نیروگاه های سیکل ترکیبی 33 درصد است، اما در نیروگاه بهبهان به 49 درصد ارتقا یافته است.

او درباره جزئیات قرارداد پروژه افزود: 65 درصد پروژه بهبهان توسط غدیر و 65 درصد آن از سوی مپنا اجرا خواهد شد.

سرمایه گذاری 70 درصدی بخش خصوصی در ماکو 

مهرداد امین زاده معاون پروژه های خصوصی برق حرارتی درباره جزئیات پروژه نیروگاهی ماکو گفت: 70 درصد درصد این پروژه با سرمایه خارجی تامین شده و 30 درصد توسط بخش خصوصی انجام شده است.

او درباره میزان هزینه این پروژه افزود: دو نیروگاه گازی 40 مگاواتی در این پروژه اجرا شده که 40 میلیون یورو اعتبار صرف آن شده است. 

امین زاده درباره اهمیت اجرای پروژه ماکو در کشور، اظهار کرد: نیروگاه ماکو به دلیل جلوگیری از افت فشار برق در منطقه اهمیت ویژه ای دارد، از طرف دیگر نمونه فقط سرمایه گذاری مشترک خارجی است و بخشی از تامین تجهیزات آن از سوی بخش خصوصی انجام شده است و بخش بخار آن در آینده نزدیک اجرا خواهد شد که فاز جدیدی تعریف شد و واحد بخار 100 مگاواتی عملیاتی شود.