وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای عبور از تحریم ها از ظرفیت‌های انسانی و مالی باید استفاده کنیم و عبور از شرایط فعلی چندان سخت نیست، اما به معنا نیست که جدیت لازم را به خرج ندهیم.

به گزارش خبرگزاری موج، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: عبور از شرایط سخت، مشقاتی هم دارد و البته این مشقات را نباید صرفا مردم تحمل کنند. اول ما باید مشقات را تحمل کنیم و بعد مردم متحمل آن شوند.

فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه امروز استانداران با وزیر کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت اقتصاد برای کاهش تاثیر تحریم‌ها گفت: دشمن سعی می‌کند از تمام امکانات برای مواجهه با قدرت رو به رشد ایران اسلامی استفاده کند.

ما هم از ابتدای انقلاب تاکنون آب‌دیده شدیم و تجربه داریم و شرایط سختی را پشت سر گذاشته‌ایم. در وزارت اقتصاد برنامه‌ریزی لازم برای این شرایط را انجام داده‌ایم و روز تعطیل هم جلسه داشتیم، چرا که از زمان باید بهترین استفاده را کنیم.

وی افزود: از ظرفیت‌های انسانی و مالی نیز باید استفاده کنیم و عبور از شرایط فعلی چندان سخت نیست، اما به معنا نیست که جدیت لازم را به خرج ندهیم.

دژپسند ادامه داد: قطعا همکاری و همراهی مردم ایثارگرمان را در این شرایط می‌خواهیم که بدانند که عبور از شرایط سخت، مشقاتی هم دارد و البته این مشقات را نباید صرفا آنان تحمل کنند. اول ما باید مشقات را تحمل کنیم و بعد مردم تحمل کنند و در نهایت با هم مشکلات را تحمل کنیم.

وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسشی درباره تعداد مشمولان قانون بازنشستگی در وزارت اقتصاد اظهار کرد: همکارانی که مشمول این قانون بودند مشکلات‌شان حل شده و در حال حاضر کسی را نداریم که مشمول قانون بازنشستگی شود. شرکت‌های تابعه وزارتخانه هم اگر کسی را دارند که مشمول این قانون است باید تا مهلت قانونی لغو قرارداد کنند.

دژپسند با بیان اینکه برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی ظرفیت بومی و قومی بالایی داریم و می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم، گفت: امروز با استانداران به این نتیجه رسیدیم که از پتانسیل استانی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم.

وی در پایان درباره محور اصلی جلسه امروز با استانداران گفت: در این جلسه با استانداران به تفاهم رسیدیم که در اصلاح نظام بانکی، افزایش کارآمدی نظام مالیاتی و چابک سازی و اقتدار گمرکات همکاری خوبی داشته باشیم که استقبال شده و برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم اعلام همراهی خوبی صورت گرفته است.

به گفته او، در زمینه بهبود عملکرد بانک‌های دولتی در استان‌ها نیز همراهی خوبی را از استانداران شاهد بودیم. البته بسیاری از استانداران از عملکرد بانک‌های دولتی راضی بودند و در برخی موارد هم نیاز به جلسات بیشتر دارد که با استانداران، مدیران کل اقتصاد و گمرکات استان هم قرار شده که امروز جلسه ای برای هماهنگی بیشتر داشته باشیم.

فرهاد دژپسند افزود: در خصوص افراد بازنشسته، به شرکت های تابعه نیز به طور رسمی اعلام شده است که تا تاریخ 26 آبان باید تمام نیروهای بازنشسته به طور رسمی از کار کنار بروند و به جای آنها نیروهای جوان و با انگیزه و خلاق جایگزین شوند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار موج مبنی بر اینکه بر اساس مصوبه  ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، هر دستگاه مکلف است تا فردی را به عنوان سخنگو معرفی کرده و مردم را در جریان آخرین تلاش ها برای رفع مشکلات اقتصادی قرار دهد. آیا در وزارت اقتصاد سخنگو فعالیت دارد؟ گفت: شورایی در همین رابطه در وزارت امور اقتصادی و دارایی فعال شده است که مسوولیت آن با روابط عمومی بوده و در حال حاضر مدیر روابط عمومی وزارت اقتصاد به عنوان سخنگو نیز فعال است.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه برای مقابله با تحریم های دشمن چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟ گفت: برای مقابله با توطئه های دشمنان، ما طی چهل سال اخیر کار کشته شده ایم و برنامه هایی برای مقابله با توطئه های اقتصادی در دوره تحریم ها پیش بینی شده که در حال اجرا است.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: برای عبور از بحران ها شرایط خیلی سخت نداریم، به شرط آنکه بتوانیم از همه امکانات کشور به ویژه ظرفیت های انسانی، فیزیکی و پولی به درستی و به شکل مطلوب استفاده کنیم. البته اینکه می گویم شرایط خیلی سختی نداریم، به این معنی نیست که سستی کنیم و باید با برنامه حرکت کرده و خوشبختانه این برنامه ها آماده شده است.

فقط مردم نباید مشقت های دوران تحریم را تحمل کنند

دژپسند افزود: برای تحقق برنامه های فوق نیازمند ایثارگری همه مردم و مسوولان هستیم. به طور قطع در این مسیر سختی ها و مشقت هایی هم وجود دارد. ما نمی گوییم فقط مردم مشقت ها را تحمل کنند و اول باید مسوولان از خودشان شروع کنند و ما این کار را از دولت آغاز کرده ایم.

وی در خصوص نشست امروز وزرای کشور، صمت و اقتصاد با استانداران سراسر کشور نیز گفت: جلسه خوبی بود. تلاش داریم از ظرفیت های استان ها برای پیشبرد برنامه ها استفاده کنیم و به همین دلیل نظرات استانداران را کسب کردیم.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: برای جذب سرمایه گذاری خارجی خوشبختانه ظرفیت های خوبی در استان ها وجود دارد و باید از این ظرفیت ها استفاده کنیم. ضمن اینکه تلاش می کنیم تا برخی نواقص در حوزه بانکی، پولی و گمرکات را با همکاری استانداران برطرف کنیم.