محمد حسن عصاره گفت: 132 فناوری جدید در زمینه گیاهان دارویی در چهارمین جشنواره ارائه می شود، همچنین در فن بازار این نمایشگاه سرمایه گذاران و ایده پردازان بهم متصل می شوند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره اینکه گفته می شودشود برخی گیاهان دارویی خاص از سوی دولت آمریکا تحریم شده است، گفت: اینکه گیاه خاص با پایه دارویی جزو تحریم ها قرار گرفته باشد اطلاعی ندارم، اما تاکنون گیاهی با پایه دارویی تاکنون از آمریکا وارد نشده است. 

محمد حسن عصاره در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه چهارمین جشنواره گیاهان دارویی و طب سنتی از 21 تا 24 آبان ماه در مصلای برگزار می شود، گفت: این نمایشگاه ملی به صورت دو سالانه برگزار می شود که آخرین فناوری های روز را در این جشنواره به نمایش می گذارند.

او با تاکید بر اینکه سند راهبردی ملی در زمینه گیاهان دارویی تصویب و از سوی رییس جمهور ابلاغ شده است، افزود: شورای راهبری در معاونت فناوری ریاست جمهوری با حضور دستگاه های مختلف تشکیل شده است تا نقشه راه این صنعت از نظر اشتغال و فرهنگ تعیین شد که  در سال 93 رونمایی شد و اتفاقات خوبی بر مبنای آن در کشور رخ داد.

او با تاکید بر اینکه 48 طرح ویژه رونمایی می شود، گفت: این نمایشگاه نمادی از پیشرفت است که 551 خصوصی و 170 شرکت دانش بنیان و خلاق این نمایشگاه حضور دارند، در حالی که در سال 92 تنها 250 شرکت حضور داشند، این شرکت ها البته هنوز نتوانسته اند برند دانش بنیان را کسب کنند. در بخش دیگری از این نمایشگاه فن بازار وجود دارددارد که معاملات تجاری از جنس فناوری از سوی  تجار و ایده پردازان انجام می شود. از طرف سرمایه گذاران در این فضا توافقات اولیه را داشته باشند.

او با بیان اینکه 132 مورد فناوری جدید در این نمایشگاه عرضه می شود، گفت: در این نمایشگاه ارزش گذاری ایده هاهای در فن بازار رخ می دهد.

عصاره با تاکید بر اینکه فناوری باید از سوی دانش آموزان شکل بگیرد،  اظهار کرد: جشنواره های دانش آموزی از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی برگزار می شود که تاکنون 1000 طرح مورد ارزیابی قرار گرفته و بخش خصوصی حاضر شده هزینه های تحصیلی دانش آموزان را پرداخت کنند. 

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی با اشاره به اینکه طب سنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است،گفت: از آنجایی که طب نوین و داروها عوارض جانبی را برای بشر  به همراه داشته است طب سنتی ایران می تواند در این مسیر نقش مهمی ایفا کنند، از این رو شش دانشکده در ایران به صورت علمی طب سنتی را دنبال می کند.

تمرکز بر اشتغالزایی شتاب دهنده ها

قادری فر رییس مرکز فناوری های راهبردی با اشاره به نقش راهبردی گیاهان دارویی در سلامت گفت: ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی به عنوان نهاد بین بخشی ایران ماندگاری در فرهنگسازی مردم در این بخش داشته است.

او افزود: در چهارمین جشنواره گیاهان دارویی به شتاب دهنده ها توجه ویژه ای می شود تا در اشتغالزایی فعال شود، از این رو نمایشگاه گیاهان دارویی به دلیل نوآوری های که دارد جزو چهار نمایشگاه سالانه برآر کشور است که از تمام اقشار جامعه از آن بازدید می کنند.