معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: هیچ کدام از نیروگاه‌های فرسوده در کشور از مدار خارج نمی‌شوند و برنامه‌هایی را برای سرپا نگه داشتن آنها در نظر گرفته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون وزیر نیرو، همایون حائری درباره آخرین وضعیت نیروگاه‌های فرسوده در ایران اظهار کرد: تخصص همکاران ما این امکان را فراهم می نماید که نیروگاه‌های فرسوده آماده به کار شوند و با اتکا به این توانمندی قرار نیست که از مدار خارج شوند.

وی ابراز داشت: 3000 مگاوات نیروگاه‌های فرسوده در کشور وجود دارد و  تدابیری را برای حفظ و نگه‌داری این نیروگاه‌ها در نظر داریم و در زمان فعلی قرار به حذف این نیروگاه‌ها از مدار نیست.

حائری درباره آخرین برنامه وزارت نیرو برای احداث نیروگاه‌های برق آبی، تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی، 150 مگاوات واحد آبی تا پایان سال آینده وارد مدار خواهد شد.

نیروگاه‌های فرسوده برق کشور سرپا می‌شوند

این صحبت‌ها در شرایطی است که طبق گفته‌های محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته باید کنار و یا اطراف هر نیروگاهی که از مدار خارج می‌شود ، یک نیروگاه جدید احداث کنیم؛ در غیر این صورت نمی‌توان نیروگاه‌ها را از مدار خارج کرد لذا برنامه‌های متعددی برای این مساله در نظر گرفته شده است؛ چراکه این مساله تاثیر بسیار مثبتی هم‌چون کاهش تلفات برای شبکه دارد، به همین دلیل لازم است که نگاه ویژه و خاصی به این موضوع داشته باشیم.

وی زمان تعریف شده برای اجرای این طرح را پنج سال دانست و افزود: باید در این زمان 3000 هزار مگاوات نیروگاه فرسوده موجود در سراسر کشور از مدار خارج و نیروگاه‌های جدید جایگزین شوند که طبق برآوردهای صورت گرفته برای هر نیروگاه جدیدی که احداث شود، نیاز به 2 میلیارد دلار سرمایه است که درصورت تامین این مبلغ می‌توان با نیروگاه‌های اسقاطی خداحافظی کرد.