داود فرخزاد گفت: در حال حاضر 320 میلیارد کیلووات برق در کشور مصرف می شود که 27 درصد آن توسط پرمصرف ها مصرف می شود.

مدیرعامل شبکه برق ایران در نشست خبری در حاشیه هجدهمین نمایشگاه صنعت برق ایران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج درباره درصد مشترک های پرمصرف برق در کشور گفت: در تابستان 97 میزان مصرف برق در کشور 57 هزار مگاوات بود، اما پیک مصرف روز گذشته 31 هزار مگاوات بود که این نشان می دهد بیشتر مصرف مربوط به سیستم های سرمایشی است و اصولا پرمصرف ها از تعداد زیادی سیستم سرمایشی استفاده می کنند. از این رو 27 درصد مصرف برق مربوط به پرمصرف ها است و اگر موفق شویم در تابستان میزان مصرف را 2 هزار مگاوات کاهش دهیم دیگر نیاز به ساخت نیروگاه جدید نیست. در واقع 35 میلیون مشترک برق در کشور داریم که 320 میلیارد کیلووات در کشور برق مصرف می شود که 6 درصد این مشترک ها از نظر تعداد پرمصرف ها هستند و از نظر میزان 27 درصد برق کشور را مصرف می کنند.

داود فرخزاد با بیان اینکه پرمصرف ها بیشتر در نقاط شمالی کشور هستند، افزود: شهرهای جنوبی کشور با وجود اینکه دمای هوا بسیار بالاست با این حال برق کمتری مصرف می کنند، از این رو باید عدالت اجتماعی در این بخش رعایت شود.

او با تاکید بر اینکه کارت برق همچون کارت سوخت اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: اجرای این طرح نیازمند زیرساخت های است که با چند ماه اجرایی نمی شود.

 فرخزاد با بیان اینکه تا تابستان سال آینده 3 هزار مگاوات برق به شبکه اضافه خواهد شد،گفت: اصلاح مصرف انرژی از طریق جایگزینی لامپ های پرمصرف، اجرای تغییر ساعات کار ادارات دولتی، ذخیره آب نیروگاه های برق آبی در شب ها، اصلاح تعرفه پرمصرف ها و تشویق مردم به کاهش مصرف در زمان پیک مصرف بکار بگیریم تا سال آینده خاموشی نداشته باشیم، هرچند در تابستان سال 97 نیز هیچ شبی خاموشی در کشور نداشتیم.