در شرایطی وزیر جدید راه و شهرسازی بر سرکارآمده است که مجلس و مردم مطالبات زیادی برای بخش مسکن دارند که شاید مهمترین آن ها کاهش تورم این بخش است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، مسکن همواره به عنوان موتور محرکه اقتصاد ایران بوده است، چراکه بخش عمده ای از رونق صنعت و معدن متکی به این بخش بوده، اما امروزه با نوسان ارز با چالش های روبرو شده است که بخشی از آن گرچه کلان است، اما اصلاح آن بر دوش وزیر راه و شهرسازی است.

نایب رییس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به وضعیت بازار مسکن کشور که دچار رکود تورمی است، درباره سیاست های وزارت راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر برای متعادل سازی بازار مسکن سالانه به ساخت 1000 واحد آپارتمان نیاز است، هرچند این مسئله متاثر از نوسانات نرخ دلار و مسائل بازارهای موازی نیز هست، بنابراین وزیر جدید راه و شهرسازی باید در این مسیر گام بردارد و به نظر می رسد ساخت 500 هزار واحد مسکونی که جزو برنامه های او هست، کار شق القمری نیست، زیرا در حال حاضر میزان عرضه و تقاضا هنوز متعادل نشده است.

حسام عقبایی درباره اقداماتی که برای متعادل سازی بازار مسکن در کشور نیاز است، افزود: به وزیر جدید پیشنهاد می شود که به شعارهای خود در مجلس جامعه عمل بپوشاند و مانند آقای آخوندی در زمینه ایجاد مسکن اجتماعی عمل نکند، زیرا وزیر سابق تنها شعار دارد. دوم اینکه تعامل وزارتخانه را با بخش خصوصی بالا ببرد و این به معنی این نیست که کسی انتظار ساخت مسکن توسط وزارتخانه را دارد، بلکه باید سیاست گذاری در این بخش برای افزایش تولید باشد و در این مسیر باید با همه دستگاه ها تعامل داشته باشد و این وزارتخانه را نمی توان جزیره ای اداره کرد. در واقع باید با بانک مرکزی، بنیاد مسکن، سازمان نظام مهندسی، شهرداری و ... همکاری داشته باشد و عملیاتی رفتار کند.

او با تاکید بر اینکه وزیر راه و شهرسازی باید به بحث مالیات بر عایدی مسکن توجه ویژه کند، اظهار کرد: وزیر قبلی مخالف مالیات بر بخش مسکن بود، یعنی نگاهی سرمایه داری داشت و توجهی به نیاز طبقات متوسط و پایین جامعه نداشت و این موضوع تشویق مالیاتی نبود و نوعی حمایت از سوداگری تلقی می شود، زیرا بیشتر سرمایه گذاری ها متعلق به بانک ها و ... بود و توقع ما این است که وزیر این مسائل را دنبال کند.

عقبایی درباره راهکارهای کاهش قیمت مسکن در ایران، گفت: وزیر راه و شهرسازی باید به بخش زمین توجه ویژه ای داشته باشد، زیرا طبق قانون اساسی تامین مسکن متناسب با اقشار کم درآمد جزو وظایف دولت است که متولی آن نیز وزارت راه و شهرسازی است، اما گره آن کجاست؟ آیا مشکل کشور زمین است و باید مانند کشور فیلیپین برای تامین زمین دریا خشک کنیم؟ یا مشکل مصالحه ساختمانی داریم، در حالی که مدعی صادرات مصالح ساختمانی هستیم و حتی نیروی انسانی متخصص در بخش زمین به اندازه کافی وجود دارد. بنابراین مشکل امروز این بخش مدیریت است.

نایب رییس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با بیان اینکه 20 سال پیش آقای آخوندی درباره مسکن اجتماعی وعده های زیادی داده بود، گفت: در آن زمان ترکیه و کره جنوبی از نظر مسکن هم تراز ایران بودند، اما امروز آن ها به جایی رسیده اند که سالانه هزاران مسکن مازاد را به خارجی ها می فروشند و حتی ایرانی ها نیز برای خرید مسکن به انجا هجوم برده اند، این در حالی است که ایران هنوز مسکن را بومی می سازد و حتی مسکن مهر نیز سنتی ساخته شد. در واقع در ایران تنها 10 درصد مسکن به صورت صنعتی ساخته می شود و وزیر باید تولید صنعتی را افزایش دهد.کیفیت هوای تهران

او با تاکید بر اینکه در ایران 70 تا 90 درصد قیمت ملک وابسته به زمین است، اظهار کرد: وزیر اگر قرارگاه زمین در وزارت راه ایجاد کند و نهادهای مختلف را دعوت کند تا سهم قیمت زمین در ارزش مسکن را کم کند، این مسئله امکان کاهش قیمت ملک را تا 50 درصد فراهم می کند. بنابراین این موضوع نیازمند همکاری نهادهای مختلفی همچون وزارت جهاد، بنیاد مسکن و ... است که می توانند مدیریت زمین را متناسب با نیاز طبقات متوسط جامعه انجام دهند.

عقبایی با تاکید بر ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی در وزارت راه و شهرسازی، گفت: اجرای اقتصادی مقاومتی طبق بیانات رهبر معظم انقلاب در بخش مسکن به دور از شعار زدگی امکان پذیر است که باید این الگو در وزارت راه و شهرسازی دنبال شود و در ستاد مدیریت زمین مورد استفاده قرار گیرد. همچنین اجرای پروژه مسکن استیجاری در تمام دولت ها و مجلس ها موافق بوده که تاکنون اجرایی نشده است، اما چرا وزیران مسکن ایران تاکنون عزمی برای ایجاد آن نداشتند که اگر اجرا شود گام به گام می تواند مردم را صاحب ملک کند.

کاهش تورم مهمترین وظیفه وزیر راه و شهرسازی

مجلس در یک ماه گذشته بر تغییر وزیر وزارت راه و شهرسازی اصرار داشت، چراکه معتقد بود وزیر سابق به شعارهای خود جامعه عمل نپوشانده است، از این رو مجلس هنوز مطالبات قبلی خود را از وزیر جدید دارد.

یک عضو کمیسون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به افزایش قیمت مسکن در کشور درباره نیازهای این بخش، گفت: در حال حاضر بخش مسکن با تورم زیادی روبرو شده است و همین مسئله مشکلاتی را برای تامین مسکن اقشار کم درآمد ایجاد کرده است و وزیر راه و شهرسازی باید برنامه ای برای اصلاح قیمت های کنونی ارائه کند.

حسین افضل با تاکید بر اینکه بخش مسکن نقش مهمی در سایر صنایع بالادستی دارد، افزود: بسیاری از تولیدکننده های مصالح ساختمانی تحت تاثیر افزایش قیمت مسکن قرار دارند، چراکه هرچقدر تورم مسکن بالاتر برود میزان ساخت و ساز کاهش می یابد و همین مسئله باعث می شود میزان تولید و حتی اشتغال در بخش مسکن تحت تاثیر قرار بگیرد.