اعضای اتاق بازرگانی ایران با انتقاد به عملکرد دولت جلسه امروز خود را آغاز کردند و در ادامه با انتقاد به سیاست های پولی و عملکرد بانک ها در تخصیص منابع خواستار ارائه گزارش عملکرد از سوی دولت شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران قرار بود با حضور عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی امروز در اتاق بازرگانی برگزار شود، اما یک ربع قبل از شروع جلسه اعلام کردند که حضور پیدا نمی کنند، به نظر می رسد این موضوع ناشی از انتقادهای اخیر روسای اتاق بازرگانی ایران و تهران از عملکرد ارزی دولت بوده است.

محمد پارسا عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به عنوان ناطق پیش از دستور جلسه با اشاره به اینکه دولت ایران مرفه است اما سیاست های غلطی در کشور باب کرده است گفت: در حال حاضر شرکت های دولتی با بازی قیمت سوخت به نوعی از مالیات فرار می کنند یا شرکت های در حوزه سیمان، پسته و...می توانند صادرات داشته باشند که از رانت انرژی ارزان و ....بهره مند شوند از این با این نرخ ارز صادرات برای بخش خصوصی امکان پذیر نیست و من به عنوان تولیدکننده کارخانه خود را به ترکیه و چین منتقل کرده ام.

علوی عضو کمیسیون رقابت اتاق بازرگانی ایران با بیان انتقاد به عملکرد دولت در ایجاد محدودیت به واردات گفت: رقابت تنها با فاکتوری است که با کنترل قیمت می تواند روی تولید و واردات اثر بگذارد. دولت چند وقتی با ایجاد محدودیت برای صادرات و واردات همچون پیمان سپاری ارزی، عرضه و تقاضای ارز در سامانه نیما و...تنها به دنبال هدف خود است.

او با اشاره به سخنان وزیر خارجه افزود: همانطور که آقای ظریف می گوید دولت آمریکا به تحریم اعتیاد پیدا کرده انداست دولت ایران نیز به قیمت گذاری اعتیاد پیدا کرده است، نمونه بارز آن مشکلات کامیون دارها بود که دولت به دنبال قیمت گذاری بر نرخ های است که طرفین می توانند توافق کنند.

شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران در شروع جلسه با اشاره به صحبت های رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیات دولت گفت: رهبری معظمی تشخیص دادند که نظرات فعالان بخش خصوصی در شرایط کنونی می تواند اثرات مثبتی داشته باشد و در تصمیم سازی ها نظرات فعالان بخش خصوصی غایب است که امیدواریم دولت به این موضوع توجه کنند.

شافعی با بیان اینکه رییس اتاق بازرگانی اطلاع داده اند که در نشست بعدی اتاق بازرگانی ایران حضور خواهد یافت، تصریح کرد: به طور سخنان اعضا درباره مسائل ارزی جلسه امروز با انعکاسی که پیدا می کند به گوش رییس بانک مرکزی خواهد رسید.

او با اشاره به اینکه این روزهای اقتصادی ایران بسیار پیچیده است گفت: راههای که رفته ایم مارا به مقصد نزدیک نکرده بلکه از اهداف نیز دور شده ایم، هرچند برخی از اهداف از همان ابتدا روشن و مورد اجماع نبوده است و با اتکا به درآمدهای نفتی جامعه ای تشکیل داده ایم که تنها تولیدکننده نیست بلکه تشنه مصرف است.

شافعی با اشاره به واردات و صادرات شهرتهران گفت: سیاست های کشور به گونه ای بوده که برخی شهرها بعو شدتو و بدون دلیل بزرگ شده اند. برای نمونه میزان صادرات شهرتهران بین 1.5 تا 2 میلیارد دلار است اما بیش از 12 میلیارد دلار واردات کالا دارد که تراز تجاری آن با کسری 10.5 میلیارد دلاری مواجه است.

او با تاکید بر اینکه نظارت بر فعالیت بانک ها افزایش یابد تصریح کرد: باید بین بخش مالی و مولد تناسب وجود داشته باشد که در حال حاضر وجود ندارد و همین مسئله زمینه رانت خواری  ایجاد کرده و  بانک ها به جای اینکه به دنبال تخصیص منابع باشند به دنبال تامین منابع بوده اند. از طرف دیگر در برنامه ششم توسعه قرار بود بانک ها 25 درصد منابع مورد نیاز زیرساخت های آب و... را تامین کنند، حال وقت آن است که مسئولان دولتی از عملکرد بانک ها گزارش دهند.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ابزار سیاست گذاری پولی در اختیار بانک مرکزی است گفت: انتظار ما از سیاست گذار پولی ثبات قیمت است زیرا نوسانات در نهایت به تورم و دیگر مشکلات دامن خواهد زد.