صبح امروز پیش از اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران قیمت نفت برنت بالاترین رکورد از 2014 تا کنون را شکست و به 53 سنت رسید. بر این اساس پیش بینی می شود که قیمت نفت در بازارهای جهانی به مرز 100 دلار هم برسد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، بر اساس آخرین گزارش ها صبح امروز قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، تا ساعت هفت و هشت دقیقه به وقت تهران، با ۵۳ سنت (0.3) درصد افزایش، به ۸۳.۲۴ دلار رسید، که بالاترین رکورد آن از نوامبر ۲۰۱۴ تا کنون است.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۳۷ سنت یا (۰.۵) درصد رشد کرد و به ۷۳.۶۲ دلار رسید.ای‌ان‌زی بانک روز دوشنبه اعلام کرد که بازارهای جهان منتظر ۱۰۰ دلاری شدن قیمت‌های نفت هستند. پیش‌بینی می‌شد که چین به تحریم‌های آمریکا اهمیتی ندهد، هرچند گزارشاتی نشان می‌دهد که سینوپک چین این ماه بارگیری نفت خام از ایران را کاهش داده است، که این به معنای تأثیرگذاری فشارهای آمریکا است.

قیمت نفت آمریکا با اعلام تعداد چاه‌های نفتی فعال این هفته، که نشان می‌داد فعالیت حفاران کاهش پیدا کرده است، تقویت شد. قیمت نفت برنت با تحریم‌های قریب‌الوقوع آمریکا بر علیه بخش نفتی ایران، که از چهار نوامبر اجرایی خواهند شد، افزایش یافته است. 

ادوارد بل، اقتصاددان بخش نفت در بانک ان‌بی‌دی امارات، در یادداشتی که روز دوشنبه منتشر شد، گفت: اگر پالایشگاه‌های چینی بیش از آن‌چه انتظار می‌رفت با تحریم‌های آمریکا همراهی کنند، آنگاه بازارها بیش از آن‌چه پیش‌بینی می‌شد با کمبود عرضه روبرو خواهند شد.

استفان اینس، سرپرست تجارت در شرکت کارگزاری سهام و اوراق اوآندا در سنگاپور، گفت: تا زمانی که افزایش تولید قابل‌توجهی از سوی اوپک ارائه نشود، تاجران به بالا بردن مداوم قیمت‌ها ادامه خواهند داد.

اینس در ادامه می‌پرسد: حتی اگر عربستان سعودی بخواهد در برابر تمایلات ترامپ سر خم کند، باید دید که این کشور پادشاهی چه میزان ظرفیت تولید ذخیره دارد؟

او می‌گوید: درحالی که تا چهار نوامبر، روزانه حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت خام ایران از بازارهای جهانی خارج  خواهد شد، ما خیلی زود متوجه میزان ظرفیت تولید ذخیره عربستان خواهیم شد. اگر بازار احساس کند که ظرفیت تولید عربستان به 10 ونیم میلیون بشکه در روز محدود شده است، آنگاه جهش سریع قیمت‌ها به ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه، منطقی خواهد بود.