سامانه جامع تجارت، با حضور دو وزیر صنعت و وزیر ارتباطات رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج، سامانه جامع تجارت به عنوان یکی از زیرساخت های مهم رصد آنلاین تجارت خارجی کشور با حضور محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

دو وزیر  از سامانه مذکور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران بازدید کردند. در این نمایشگاه، سامانه‌های جامع تجارت، جامع انبارها و مراکز نگهداری‌کالا، شناسه کالا، اعتبار سنجی ‌و رتبه بندی اعتباری با هدف کاهش مفاسد اقتصادی و تسریع و تسهیل فرآیند تجارت داخلی و خارجی کشور رونمایی و وارد فاز اجرایی شد.

سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا یکی از چهار سامانه ای است که امروز رونمایی شد. در این سامانه با واقع نمایی میزان موجودی انواع کالا امکان مدیریت و تنظیم بازار را با دقت بالاتر فراهم می کند.

سامانه شناسه کالا نیز با ایجاد یک زبان مشترک برای تبادل اطلاعات کالایی، تناقضات آماری بین دستگاه ها را کاهش می دهد و در سیستمی شدن تصمیم گیری ها، کاهش خطاهای انسانی و تسریع فرایندهای مربوط به کنترل کالا تاثیر بسزایی خواهد داشت.

همچنین سامانه اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری با هدف کاهش مفاسد اقتصادی، راه اندازی شد .این سامانه با اعتبار سنجی و رتبه بندی اعتباری راهکاری پیشرفته جهت ایجاد سهولت برای بازرگان با سابقه مثبت است و باعث ایجاد انگیزش برای اصلاح رفتار تجاری و ایجاد سابقه واعتبار مثبت می شود.