رضا پدیدار گفت: در شرایط کنونی صادرات ایران به بازار جهانی نفت قابل توجه است. عربستان در بهترین حالت توان جایگزینی 400 هزار بشکه نفت ما را دارد و ادعای رییس جمهوری آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران غلوو سیاسی است.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج گفت: در حال حاضر میزان صادرات نفت ایران به بازار جهانی نفت قابل توجه است و کشورهای مانند عربستان و روسیه نمی توانند در مدت کوتاهی میزان نفت صادراتی ایران را جبران کنند، برای نمونه عربستان با توجه به تولید روزانه 10 میلیون و 800 بشکه نفت به سقف ظرفیت تولید نزدیک است و برای رسیدن به 100 درصد ظرفیت یعنی تولید 12 میلیون بشکه به بیش از یک سال زمان نیاز دارد. بنابراین آنچه که رییس جمهوری آمریکا پیش از این درباره به صفر رساندن صادرات نفت ایران گفته بود یک غلوو سیاسی است و این کشور تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا با رایزنی با  خریداران نفت ایران 1 میلیون بشکه در روز از صادرات نفت ایران را کاهش دهد.

رضا پایدار با بیان اینکه در حال حاضر ایران به 16 کشور دنیا نفت صادر می کند، افزود: در میان خریداران نفت ایران 7 کشور اروپایی هستند که نزدیک به 900 هزار بشکه از صادرات نفت ایران را می خرند، مابقی نیز کشورهای همچون هند، چین، ژاپن، ترکیه، کره جنوبی و... هستند که همه این کشورها به شدت به واردات انرژی محتاج هستند، از این رو امکان تحریم شدید نفت ایران وجود ندارد. از طرف دیگر شاید عربستان امکان جایگزینی 400 هزار بشکه از نفت ایران را دارد که نسبت به میزان نفتی که ایران صادر می کند ناچیز است.

او با نگاهی به وضعیت بازار نفت جهان تصریح کرد: در حال حاضر فضای روانی به وجود آمده باعث افزایش قیمت نفت شده است و اگر آمریکا از این موضع گیری کوتاه نیامده و تلاش برای تحریم نفت ایران را متوقف نکند، قیمت نفت همچنان افزایش خواهد یافت.