بعد از تخلفات در ثبت سفارش خودرو، رانت ارزی و فساد ناشی از معاملات ارزی اینبار نوبت کلاهبرداری یک سایت اینترنتی خرید و فروش سکه بود که با مجوز و تاییدیه کسب در خواب خرگوشی دستگاه های نظارتی میلیاردها تومان از مردم کلاهبرداری کرده است و متولی مربوط به تازگی مجوز آن را سلب کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، افزایش قیمت سکه و دلار در چند ماه اخیر به قدری وسوسه انگیز بوده تا جایی که برخی سایت ها با استفاده از فضای به وجود آمده از مردم کلاهبرداری کرده اند، برای نمونه سایت اینترنتی سکه ثامن با فراهم کردن این قابلیت که در هنگام خرید طلا از این سایت صرفا با داشتن کارت بانکی و رمز دوم، عملیات واریز وجه انجام می‌شد. در واقع کاربر می‌توانست در روزهای کاری، با ارائه‌ی شماره شبا حدود ۴-۵ ساعت بعد، شاهد واریز پول به حساب خود باشد.

در این مسیر فرار از مالیات ، دلیل دیگری بر جذابیت سکه ثامن برای فعالان بازار طلا و علاقه‌مندان سودهای بادآورده بود.  همچنین علاوه بر معاملات مجازی طلا، سایت سکه ثامن قابلیت جذب سرمایه و پرداخت سود، بدون انجام معامله برای کاربران، ارائه می‌داد. از طرف دیگر سایت سکه ثامن با داشتن نماد اعتماد الکترونیک زمینه اعتماد مشتریان را فراهم کرده بود که بر مبنای آن مشتری این اطمینان خاطر را داشت که صاحب سایت و دارنده‌ی حساب‌های بانکی آن، برای مرکز توسعه تجارت الکترونیک، شناخته شده هستند و در صورت هرگونه مشکل حقوقی، می‌تواند از فرد یا شرکت شکایت کند، غافل از اینکه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بر سایت‌های تجاری اینترنتی نظارت دقیقی ندارد، زیرا این مرکز تا زمانی که از سایت ثامن شکایت نشد هیچ گونه اقدامی برای رصد و نظارت بر فعالیت این سایت اینترنتی انجام نداده بود.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اطلاعیه‌ای فعالیت کسب و کار الکترونیکی سکه ثامن را غیر قانونی اعلام و نماد اعتماد الکترونیکی‌اش را ابطال و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این سایت از فروش سکه آنلاین منع شده بود اما مجددا اقدام به این امر کرده است، از همین رو نماد اعتماد این فروشگاه لغو شده است. همچنین شهروندانی که به نحوی از عملکرد سایت سکه ثامن متضرر شده‌اند می‌توانند شکایت خود را در مراجع قضایی (دادسرای ناحیه ۳۱ و پلیس فتا) ثبت کنند.

در ابتدای این هفته نیز محسن اژه ای سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد از متولی سکه ثامن اطلاعی در دست نیست، در حال حاضر او چند حساب بانکی دارد که باید اموال او مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد تا درصورتی که به اندازه مطالبات طلبکاران بود در روندی قانونی در اختیار مردم گذاشته شود.

مدیر و صاحب سایت سکه ثامن متواری شده است، اما حساب‌های او با رقمی چند صد میلیارد تومانی ( بنا به شایعات، ۱۵ هزار میلیارد تومانی)، بسته هستند. به تازگی نیز تکذیبه ای از سوی روابط عمومی بانک ملت منتشر شده که فرهاد زاهدی فر مدیر سایت اینترنتی ثامن هیچ نسبت فامیلی با رییس شعبه بانک ملت ندارد و تراکنش های مربوط به این سایت مانند سایر مشتریان است.

روز گذشته نیز با دستور بازپرس شعبه 5 دادسرای ناحیه 31 تهران همه حساب های بانکی فرهاد زاهدی فر مسدود و خود او نیز ممنوع الخروج شده است، حال باید دید مسئولان نظارتی چه جوابی در مقابل تخلف و کلاهبردی این فرد دارند که جواز کسب داشته و اعتبار آن از 19 آذر 95 تا 13 آذر 1400 بوده است؟ البته بعد از تخلف و شکایت مردم مجوز آن باطل شده است، اما گویا ضرب المثل «نوشداروی بعد از مرگ سهراب»برای مسئولان همچنان کاربرد دارد.

سکه ثامن