سفر یک روزه «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان به هند که در راس یک هیات اقتصادی و سیاسی انجام شد، روند کمک های دهلی نو به کابل را تضمین و بندر چابهار را به عنوان محور راهبردی کمک های اقتصادی تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس جمهوری افغانستان که دیروز چهارشنبه به هند سفر کرد، پیش از ظهر در قصر حیدرآباد دهلی نو از سوی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند مورد استقبال قرار گرفت و در پایان این دیدار هر دو طرف از توسعه مناسبات دوجانبه خبر دادند.
در گزارشی که وزارت امورخارجه هند از این دیدار منتشر کرد بر تصمیم دو کشور برای گسترش روابط اقتصادی از طریق بندر چابهار و دهلیز حمل و نقل هوایی تاکید کرده است.
افزایش مبادلات تجاری میان هند و افغانستان و عبور ارزش این تجارت از مرز یک میلیارد دلار در سال از دیگر محورهای گفت و گوی در جریان این سفر بود و از نقش بندر چابهار به عنوان مسیری مطمئن و ارزان برای ارتقای این همکاری ها به عنوان پیش فرض دو طرف یاد می شود.
به گزارش خبرگزاری های افغانستان در دیدار سران دو کشور، در مورد تقویت روابط و همکاری‌های دوجانبه، مبارزه مشترک با تروریسم، توسعۀ همکاری‌های اقتصادی و ترانزیت، توسعه دهلیز هوایی افغانستان به هند، ارایه بورسیه تحصیلات عالی و فنی، توسعه زیرساخت اینترنت و همچنین گسترش سرمایه‌گذاری مشترک در بخش های مختلف افغانستان تبادل نظر شده است.
مودی نخست وزیر هند گفته است که کشورش آمادگی دارد حکومت و مردم افغانستان را در عرصه‌های مختلف، به ویژه ساخت سد 'شاه ‌توت' و شبکه آبرسانی پایین دست سد، انرژی خورشیدی و تامین آب آشامیدنی و اجرای 160طرح در روستاها، حمل و نقل، ترمیم350 دستگاه اتوبوس شهری و اعطای یک هزار دستگاه اتوبوس جدید و همچنین فرآیند تولید و بسته بندی مواد غذایی، کمک کند.
غنی هم به توسعه دهلیز هوایی میان افغانستان و هند و افزایش تعداد پروازها به شهرهای دیگر اشاره داشته و علاوه بر تداوم کمک های قبلی خواستار کمک برای تولید سنگ‌های قیمتی و صادرات آن، تولید دارو و همکاری مشترک تیم‌های فنی افغانستان و هند شد.
در جریان این سفر، هند وعده ادامه بورسیه‌های تحصیلی برای افغانستان را تا پنج سال دیگر و همچنین ارایه آموزش مهارت های مختلف را به کارکنان دولتی داد.
نخست وزیر هند گفته که در آینده نزدیک وزیر خارجه آن کشور همراه با کارشناسان به افغانستان سفر خواهند کرد تا در دیدار با مقامات افغان، در مورد روابط راهبردی میان هند و افغانستان و شیوه اجرای این توافقات بحث و تبادل کنند.
اشرف غنی در این دیدار برپایی نمایشگاه مشترک تجار و سرمایه ‌گذاران افغان و هند را در شهر بمبی هندوستان برای رشد اقتصادی دو کشور مهم و مفید دانسته و از همکاری‌های هند در بخش‌های مختلف، به ویژه اجرای طرح های زیربنایی در کشورش قدردانی کرد و گفته کمک‌های هند سبب تغییر مثبت و ایجاد رفاه در زندگی افغان‌ها خواهد شد.
بندر چابهار در کرانه دریای عمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد و دسترسی هند را به افغانستان و از طریق به آسیای میانه تسهیل می کند.
دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن برای تسهیل این دسترسی به افغانستان شده است.