محمد باقر نوبخت گفت: در حال حاضر 64 هزار میلیارد تومان منابع برای ایجاد اشتغال در استان ها در نظر گرفته شده و هر استانی فعال تر باشد سهم بیشتری می‌برد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، رییس سازمان برنامه و بودجه در مراسم امضای تفاهمنامه دو طرح اشتغالزا گفت: در دومین سال برنامه ششم توسعه پیش بینی کردیم بین 700 تا 750 هزار نیروی جدید وارد بازار کار شود و طبق روال گذشته بتوانیم برای همین تعداد اشتغالزایی کنیم، اما تکلیف آنهایی که در جمعیت بیکار 3.5 میلیون بیکار باقی مانده چیست؟ از این رو تصمیم گرفتیم هر سال یک میلیون اشتغالزایی داشته باشیم.

محمد باقر نوبخت با بیان اینکه در بهار امسال 711 هزار نفر جدید وارد بازار کار شدند افزود: در ابتدای سال 97 نزدیک به 25 هزار میلیارد تومان به پروژه های عمرانی اختصاص دادیم که پیش از این در مدت مشابه 6 هزار میلیارد تومان اعتبار در فصل بهار به طرح های عمرانی اختصاص می یافت. 

او با اشاره به اینکه بهار امسال برای 750 هزار نفر اشتغالزایی شد افزود: امسال برای 40 هزار نفر بیش از تعداد افراد جدیدی که وارد بازار کار شدند شغل ایجاد شد.

نوبخت با تاکید بر اینکه منابع دو طرح اشتغالزا تامین شده است تصریح کردکرد: این برنامه های با محوریت استانهاست و هر انسانی که فعال ار باشد تسهیلات به آنها داده می شود بنابراین باید رقابتی برای ایجاد اشتغال به وجود آید تا بتوانند از 64 هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شده استفاده کنند.

بسته جبران تحریم ها برای بخش تولید ارائه می شود

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بسته مقابله با تحریم از تیرماه تدوین شده است، گفت: 5 بسته جبرانی برای حمایت از صنایع و...که از تحریم ها آسیب دیده اند در نظر گرفته ایم. البته جزئیات آن هنوز مشخص نشده است.

محمد باقر نوبخت با بیان اینکه یکی از بسته های دولت حمایت از تولید است افزود: برای اینکه بتوانیم از واحدهای تولیدی که بار اشتغال روی دوش آنهاست حمایت کنیم. از این رو ضمن اجرای برنامه های اشتغالزایی باید منابعی را برای حمایت از تولید و جلوگیری از ریزش اشتغال واحدهای تولیدی اختصاص دهیم که منابع مورد نیاز آن الان موجود است.

او با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه راهبری توسعه را بر عهده دارد تصریح کرد: برای تحقق توسعه به منابع نیاز دارد که یکی از این ابزارها صندوق توسعه ملی است که به خوبی این منابع را در اختیار  ما قرار داده است.