شاخص کل فرابورس ایران در پایان هفته کاری که گذشت با رشد 62 درصدی نسبت به ابتدای امسال در جایگاه یک هزار و 771 واحدی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، در هفته منتهی به 23 شهریورماه علاوه بر کانال‌شکنی آیفکس (شاخص فرابورس)، ارزش بازاری فرابورس نیز از ابتدای هفته 12 درصد رشد کرد و بدین ترتیب میزان رشد ارزش بازار فرابورس از ابتدای سال 97 به 41 درصد رسید.

همچنین علاوه بر رشد حجم و ارزش مبادلات کل فرابورس، تمامی بازارهای فرابورس ایران در این هفته کاری معاملات مثبت و درنتیجه عملکردی سبز را رقم زدند.

در هفته ای که گذشت، پنج میلیارد و 187 میلیون ورقه بهادار به ارزش 30 هزار و 980 میلیارد ریال خرید و فروش شد که حجم و ارزش این مبادلات نسبت به هفته گذشته به ترتیب 29 و 54 درصد افزایش یافت.

در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز شاهد افزایش حجم و ارزش دادوستدها بودیم به طوری که با مبادله 13 میلیون و 160 هزار سهم به ارزش 73 میلیارد ریال، حجم و ارزش دادوستدهای این بازار نسبت به هفته قبل بیش از سه برابر شد.

معامله‌گران همچینی اقدام به خرید و فروش 97 میلیون ورقه بهادار به ارزش 16 هزار و 221 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس اقدام کردند و بدین ترتیب حجم و ارزش داد و ستدهای هفتگیِ این بازار نزدیک به 50 درصد رشد کرد.

در این بازار، 17 میلیون ورقه بدهی به ارزش 14 هزار و 484 میلیارد ریال، 80 میلیون ورقه «صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله» به ارزش یک هزار و 454 میلیارد ریال و 430 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 283 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت که حجم و ارزش تمامی این مبادلات نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است.

عرضه34 هزار و 360 میلیارد ریال اسناد جدید خزانه اسلامی

از رویدادهای مهم هفتگی مربوط به بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس می‌توان به عرضه اسناد خزانه اسلامی (اخزا) در 3 نماد معاملاتی «اخزا705»، «اخزا711» و «اخزا 712» اشاره کرد که ارزش این دوره از اخزاها در مجموع 34 هزار و 360 میلیارد ریال است.

همچنین قرار بود در آخرین روز کاری هفته‌ای که گذشت اوراق «اخزا 704» عرضه شود که مدیر عملیات بازار و اعضای فرابورس از موکول شدن عرضه این اوراق به شنبه 24 شهریورماه خبر داد.

رصد ارزش معاملات خُرد صنایع فرابورسی نشان می‌دهد که ارزش معاملات خُرد بازار سهام به 14 هزار و 432 میلیارد ریال رسیده است که 16 و 15 درصد از این ارزش مبادلاتی به ترتیب به گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی اختصاص یافته است. 

جایگاه‌های سوم و چهارم از نظر بیشترین سهم از ارزش مبادلات خرد صنایع فرابورسی را نیز گروه‌های فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای و پیمانکاری صنعتی در اختیار گرفتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها