عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: این را به وضوح دیدم که زمانی که دستور ترامپ برای خروج از برجام اعلام شد، عده ای باربری معکوس انجام می دادند و جنس ها را از مغازه ها خارج می کردند تا در بازار به همان قیمت به فروش نرسد.

سعید باستانی، عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی موج با اشاره به نابسامانی های اقتصادی اخیر اظهار کرد: سرنوشتی که امروز کالاهای بهداشتی دارند را تمام کالاهای داخل کشور با آن مواجه شده اند، این وضعیت در کشور تازه نیست زیرا در دولت دهم نیز که شاهد جهش قیمت دلار بودیم این اتفاقات افتاد؛ اما گویا شدت جریانی که در حال حاضر ایجاد شده بیشتر از سابق  است.

باستانی افزود: امروز شاهد این موضوع هستیم که از بازار سکه و طلا  تا بازار اقلام مصرفی روزانه عموم جامعه تحت تاثیر نابسامانی ها قرار دارد و توانایی خرید مردم در این بازارها به شدت پایین آمده است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که این فشارهایی که به کشور وارد می شود، اگر به بازار تجاری کشور آلمان نیز وارد شود، همین نتایج را شاهد خواهیم بود، بخشی از این التهاب در بازار از همین فشارهای خارجی است همانطور که در کشور ترکیه نیز این اتفاقات افتاد.

نماینده مردم تربت حیدریه خاطرنشان کرد: این فشارها در تمام جهان است و نباید گفت فقط کشور ما در این وضعیت قرار دارد به عنوان مثال فشار اخیری که بر کشور هند آمد و ارزش روپیه پایین آمد یا افزایش تعرفه صادرات فولاد چین به آمریکا موجب شد تا چینی ها دستان خود را به نشانه تسلیم بالا ببرند.

باستانی با اشاره به فرهنگ نادرست مردم در تهیه کالاها تأکید کرد: یک بخش دیگر از نابسامانی ها تقصیر مردم است و به نوع فرهنگ استفاده از محصولات است و اینکه اعتماد در جامعه نسبت به دولت از بین رفته است و به آینده مبهمی برمی گردد که مردم برای خود ترسیم کرده اند.

وی همچنین گفت: شاهد این موضوع هستیم که در کشورهای پیشرفته زمانی که با افزایش قیمت محصولی روبرو می شویم مردم از خرید آن ممانعت می کنند اما در کشور ما بالعکس اکثریت در صف خرید قرار می گیرند که مبادا گران تر شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به مقصر بودن حکومت رانان عمده بخشی از این نابسامانی ها را معطوف به سیاست های اشتباه دانست و گفت: عامل اصلی به حکومت رانان و مجریان قوانین در کشور برمی گردد، از قوه قضاییه گرفته تا دولت ما مجلسی ها نیز مقصر هستیم و این موضوع به سیاست های اشتباه ما برمی گردد.

وی در ادامه توضیح داد: نظارت های ضعیف و عدم بخشنامه های سر وقت یکی از اقداماتی است که در بخش اجرایی نادیده گرفته می شود، خود این موضوع از عواملی اصلی با درصد بالا است که این نابسامانی را امروز رقم زده است.

باستانی با اشاره به تغییر قیمت در برخی از واحدهای صنفی و سواستفاده برخی سودجویان گفت: این را به وضوح دیدم که زمانی که دستور ترامپ برای خروج از برجام اعلام شد، عده ای باربری معکوس انجام می دادند و جنس ها را از مغازه ها خارج می کردند تا در بازار به همان قیمت به فروش نرسد.

نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز این وضعیت نسبت به کالاهای بهداشتی اتفاق افتاده است که آن هم به علت عدم نظارت مناسب برمی گردد، نمی شود برای تمام فروشنده ها یک ناظر گذاشت و تنها اقدام برای جلوگیری از این اتفاقات تعریف سیستم مناسب است.

وی در پایان خلاء وجود سیستم در نابسامانی بازار را یکی دیگر از عوامل دانست و اظهار کرد: سیستمی که در قانون برنامه پنجم و ششم تعریف شده، از انبارداری متمرکز تا گمرکات مناطق مختلف و خرده فروشان را با یک لینک در قالب شبکه جامع تجارت الکترونیک به یکدیگر وصل می کند؛ متأسفانه تاریخ اجرای آن پایان برنامه پنجم بود و امروز هنوز این اتفاق حاصل نشده است.