رئیس کل بانک مرکزی گفت: اتفاق کنونی بازار ارز حاصل ناترازی صورت های مالی بانک ها و نقدینگی است و تا زمانی که فشار نقدینگی وجود دارد فشار بر حفظ دارایی افراد وجود خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، رئیس کل بانک مرکزی امروز شنبه 10 شهریور با حضور در همایش بانکداری اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت.

عبدالناصر همتی گفت: امیدوارم با اصلاح مقررات و ارتقای قانون بدون ربا بتوانیم سطح بالاتری از استانداردها را رعایت کنیم؛ عدم توجه به استانداردهای حاکمیت شرکتی از سوی سهامداران نیز رعایت شود؛ یعنی سهامداران در امور بانک دخالت کنند.

رییس کل بانک مرکزی افزود: اتفاق کنونی بازار ارز حاصل ناترازی صورتهای مالی بانکها و نقدینگی است و تا زمانی که فشار نقدینگی وجود دارد فشار بر حفظ دارایی افراد وجود خواهد داشت این در حالی است اگر ناهماهنگی و تصمیمات غیرکارشناسی را هم به آن اضافه کنیم مشکل دوچندان خواهد بود.

وی گفت: دولت آمریکا اجازه نقل و انتقال پول را به ایران نمی دهد و ما برای اینکه در تله دولت آمریکا نیفتیم مجبور به تغییر سیاست ارزی کشور شدیم این در حالی است که در این شرایط  اجرای سیاست ارزی تک نرخی امکان پذیر نبود.

جلوگیری از اتلاف منابع ارزی اولی ترین اولویت های بانک مرکزی است

همتی با بیان اینکه جلوگیری از اتلاف منابع ارزی اولی ترین اولویت های بانک مرکزی است، گفت: ذخایر ارزی، ناموس بانک مرکزی است و اکنون امکانات ارزی بانک مرکزی را بیشتر خواهیم کرد پس سیاست ما این است که از منابع بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز استفاده نکنیم اما ٤٠میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که اگر این منابع وارد بازار شود به طور قطع بازار ارز را تنظیم خواهد کرد و فعلا ضرورتی برای استفاده از منابع ارزی بانک مرکزی نیست.

همتی.

بازار ثانویه به سرعت در حال تعمیق و شفافیت است

رییس کل بانک مرکزی گفت: بازار ثانویه به سرعت در حال تعمیق و شفافیت است و در نرخ دخالت نمی کنیم؛ اما در بازار دخالت خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم بازار از جهتی که به نفع نظام است منحرف شود البته اکنون ٩٧درصد مبادلات از طریق حواله است و فقط سه درصد اسکناس معامله می شود و در بازار صرافی عدد قابل توجهی نیست و اکنون نرخ حواله کاملا نزدیک به سنا است.

کسری بودجه بر سیاست ارزی کشور اثرگذار بوده است

همتی با اشاره به دستورات مهم مقام معظم رهبری در حوزه نظام بانکی گفت: در گذشته فکر می کردیم که کسری بودجه بر سیاست ارزی کشور اثرگذار بوده است ولی اکنون وجود شبه پول با سرعت بالایی در حال رشد است و بانکها نیز نرخ سود را رعایت نمی کنند و باید حتما به کمک خود بانکها کار را پیش ببریم و اصلاحات لازم را انجام دهیم.

وی اظهار کرد: رشد سریع شبه پول به خاطر مسابقه بی انتها و سریع و بی ضابطه بانکها در نرخ سود شکل گرفته در حالیکه بانکها نباید بی کفایتی خود را با بانک مرکزی جبران کنند؛ شخصا اجازه نخواهم داد بانکهایی که در نظام بانکی کشور راه را کج می روند ادامه مسیر دهند.  بانکها باید با ضابطه رفتار کنند و باید جسارت جراحی داشته باشیم چراکه  این روند کل نظام اقتصادی را نابود می کند.