مرتضی رضایی گفت: دولت ضمن تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی به نهادهای مرتبط با تولید نیز ارز تخصیص می دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری در خصوص اهم فعالیت ها و برنامه های تولیدی در دست اجرا گفت: مروری بر اقدامات وزارتخانه در بخش دام و طیور از سال 96 تاکنون در این نشست مطرح خواهم کرد که از مجموع ده میلیون و 700 هزار تن پیش بینی تولید پروتئین برای سال جاری؛ 600 هزار تن گوشت گوسفند و گوساله، دو میلیون و 300 هزار تن گوشت مرغ، 900 هزار تن تخم مرغ، هزار و 200 تن عسل تولید خواهد شد و مابقی پروتئین مورد نیاز از طریق لبنیات تامین می شود که اگر این میزان تولید را به نسبت روزهای سال و جمعیت تقسیم کنیم سرانه مصرف بدست خواهد آمد.

مرتضی رضایی با اشاره به سیاست های دولت افزود: کاهش هزینه های تولید، کیفیت تولید، تامین امنیت در سرمایه گذاری، حفظ ذخایر انرژی و توانمند سازی تشکل ها برای تقویت زنجیره تولید، توسعه دام پروری متناسب با آمایش ظرفیت و افزایش تعداد واحدهای تولیدی و اصلاح ساختار و جایگزینی منابع و حمایت از تولید کنندگان ارکان سیاست های کلان کشور است. بر همین مبنا دولت تامین ارز 4200 تومانی را برای نهاده های مرتبط با تولید و کالاهای اساسی در دستور کار دولت قرار دارد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: واحدهای صنعتی پرورش بز به عنوان دام کم هزینه در دستور کار قرار گرفته است.

رضایی با نگاهی به دیگر برنامه های وزارتخانه برای تامین گوشت گفت: پرورش گوسفند صنعتی و ترکیب گوسفند و بز، استفاده از نژاد گاوهای دو منظوره که گوشت بیشتری از نژاد هولشتاین دارند در دستور کار است که تا سال 1400 قرار است 6500 تن گوشت و 150 هزار تن شیر از طریق پرورش گاو های دو منظوره تامین شود. 

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دیگر برنامه های این وزارتخانه تصریح کرد: مرغ درشت ارزش غذایی کمتری دارد به همین دلیل پرورش مرغ های در اندازه 1200 تا 1800 در دستور کار است. البته باید توجه داشت که مرغ های کوچک خوشمزه تر و دورریز کمتری دارند و اثر هورمونی بیشتر دارد.