رضا اردکانیان گفت: در حال حاضر به دلیل کمبود بارش باران با کمبود تولید برق مواجه بودیم به همین دلیل برای به صفر رساندن خاموشی ها در سال آینده ،6666 پروژه در هفته دولت بهره برداری خواهد شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در مراسم بهره برداری از فاز اول و دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند با ظرفیت 320 مگاوات که صبح روز گذشته با حضور وزیر نیرو، عباس علی آبادی مدیرعامل مپنا و محسن طرزطلب مدیرعامل نیروگاه برق حرارتی و حائری  معاون امور برق وزیر برگزار شد.

رضا اردکانیان با اشاره به اینکه رییس جمهور در توصیه ای امروز رییس جمهور در مردم امام(ره) برای اطلاع رسانی خدمات به مردم بوده است گفتکه: امسال نزدیک به 5 هزار مگاوات کمبود تولید برق مواجه بودیم که در نتیجه کاهش بارش ها بود که ذخایر سدها و تولید برق نیروگاه های برق آبی کاهش یافت که در استان های مانند خوزستان تا 50 درصد کاهش داشت. با این حال وضعیت خاموشی برق در کشور از دو هفته گذشته به صفر رسید.

او با تاکید بر اینکه مردم برای اولین بار علاوه بر مصرف کنندبرق تولید کننده نیز خواهند بود افزود: با مدیریت مصرف می توانیم تا تابستان سال آینده 5 هزار مگاوات برق صرفه جویی کنیم تا سال آینده تابستانی بدون خاموشی داشته باشیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه به مدار آوردن  نیروگاه های سیکل ترکیبی در سال 50 میلیون دلار در نتیجه صرفه جویی سوخت  به اقتصاد کشور کمک می کند.

اردکانیان با اشاره به برنامه وزارتخانه در هفته دولت گفت: از 11 پروژه نیروگاه تجدید پذیر با ظرفیت150 مگاوات بهرهبرداری خواهد شد و در بخش آب نیز آبرسانی به پنج شهر شروع خواهد شد. در مجموع 6666 پروژه در زمینه آب و برق در هفته دولت انجام خواهد شد که اعتبار آن 7200 میلیارد تومان، 700 میلیون یورو و 100 میلیون دلار خواهد بود

داخلی سازی سیستم کنترل نیروگاه بخار

مدیرعامل مپنا با ارائه گزارش عملکردی گفت: این پروژه در سوخت صرفه جویی می کند، اهمیت اجرای این پروژه های سیکل ترکیبی به قدری است که ما از دولت نهم اقدامات لازم برای تصویب قانون و...را آغاز کردیم. حال این پروژه علاوه بر تولید برق از طریق صرفه جویی ثروت آفرینی می کند. مزیت دوم پروژه سیکل ترکیبی این است که از درآمدهای قبلی واحدها و سپرده های مردم در صندوق پروژه در بورس انجام شد.

عباس علی آبادی با بیان اینکه سیستم تحریک این پروژه بومی و داخلی است افزود: این تجهیزات قابلیت ورود به بازارهای بین المللی دارد و در آینده نیز در فاز سوم بخار تجهیزات کنترل بومی سازی خواهد شد. برهمین اساس به دنبال تغییر وضعیت نیروگاه های ساده به سیکل ترکیبی هستیم که در بخش نیروگاه های دولتی با شرکت نیروگاه حرارتی همکاری لازم انجام خواهد شد.

کسری 400 مگاواتی برق در تهران

مدیرعامل نیروگاه برق حرارتی در این مراسم با اشاره به اینکه در استان تهران از نظر تولید و مصرف 400 مگاوات کسری برق داریم گفت: اگر همین روند ادامه یابد تا پایان برنامه میزان کسری برق در تهران به 3600 مگاوات خواهد رسید 

محسن طرزطلب با تاکید بر ضرورت بهینه سازی مصرف برق افزود: امسال در برنامه ریزی های که داریم ده نیروگاه حرارتی وارد مدار شوند که بیش از 1600مگاوات برق تامین خواهد کرد.

او با بیان اینکه می توان سوخت صرفه جویی شده را در نتیجه تغییر وضعیت نیروگاه ها در اختیار بخش خصوصی قرار داد، زیرا در حال حاضر مشتری برای مصرف برق وجود دارد