وزیر جهاد کشاورزی گفت: عدم همکاری شرکت‌های پتروشیمی در خصوص تعدیل نرخ کود شیمیایی عامل اصلی کمبود کود اوره در بازار است.

به گزارش خبرگزاری موج، وزیر جهاد کشاورزی ظهر امروز در جریان بازدید از روند اجرای طرح های مقابله با ریزگردها استان خوزستان، از یک طرح کشاورزی در شهرستان شوش بازدید کرد.

محمود حجتی، طرح کشت اکالیپتوس در زمین های خوزستان را با توجه به نحوه کشت این محصول طرحی موفق ارزیابی کرد و گفت: استفاده اکالیپتوس از آب های غیر متعارف، ارزش این گیاه در تامین مواد اولیه ساخت چوب و دیگر فواید کشت این محصول در استان خوزستان حائز اهمیت است.

وی، خواستار ورود بخش خصوصی در کشت کمربند سبز اهواز شد و افزود: اقدام موفق این شرکت در کشت محصول اکالیپتوس می تواند برای مناطق دیگر استان الگو برداری شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات تامین کود اوره در کشور گفت: نافرمانی مدیران پتروشیمی از مصوبات دولت و ستاد تنظیم بازار و توقف تولید کود اوره، باعث ایجاد مشکلاتی در سطح کشور شد.

حجتی خاطر نشان کرد: سالانه 4.5 میلیون تن کود اوره در کشور تولید می شود که از این میزان دو تن در مصرف داخلی و مابقی  به خارج از کشور صادر می شود.

وی افزود: مدیران پتروشیمی به دنبال افزایش قیمت میزان دو تن کود اوره مصرف داخل کشور و عرصه آن به قیمت  کود اوره صادراتی بودند.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: با تلاش دولت و تصویب در هیئت تطبیق مجلس شورای اسلامی، تولید کود اوره به روال معمول خود برگشته و به زودی مشکل تامین این کود برای کشت پائیزه مرتفع می شود.